Mutlu Detayları Anlattı..

İş ve İşçi Mahkemeleri konusunda uzman olan Avukat Hüseyin Mutlu Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, işçilerin ve işverenlerin faydalanacağı kısa çalışma ve işkur üzerinden aylıkların nasıl ödeneceği konusunda detaylı bir açıklama yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA;

Covid-19 virüsünün yayılmasının engellemesi için geçici süreliğine tedbiren kapatılan işletmeler (esnaflar) ve işleri önemli ölçüde virüs etkisiyle azalan sanayi çalışanları için KISA ÇALIŞMA paketinin ne olduğunu kısaca beyan edeceğim.

İstihdamı düşürmeden, işçilerimizi ücretsiz izne çıkartmadan aileleri mağdur etmeden işverenler devletimizin tanıdığı kısa çalışma hakkına müracaat ederek çalışanlarının ödemelerini işkurdan almalarını sağlayabilecektir.

Ülkemiz Ve Milletimiz Zor Zamanlardan Geçmekte Bu Süreç Hiç Bir Taraf İçin Kolay Değil, İnşallah Birlik Ve Beraberlikle Milletimizin Bununda Üstesinden Gelecektir.

Bu kapsamda özellikle büyük işetmelerin Covid-19 virüsünün dünya ve ülkemizde yaratmış olduğu olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle istihdamı düşürmemeleri ya da çalışanlarını ücretsiz izne çıkartarak ekonomik açıdan aileleri zor duruma düşürmemelerini önemle belirtmek isterim. Zira Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu 'Ekonomide İstikrar Kalkanı Paketi' kapsamında kısa çalışma hakkı işlemleri kolaylaştırılmıştır.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek 2.nci maddesinde yer alan kısa çalışma uygulaması; genel ekonomik, sektörel veya bölgesel bir kriz ya da zorlayıcı sebeplerle işyerinde çalışma süresinin önemli ölçüde azaltılması veya durdurulması halinde başvurulacak, istihdamın korunmasına yönelik bir uygulamadır. Kısa çalışma, çalışanların çalıştırılamadıkları süre için, işçilere yapılan bir ödemedir.

İŞLETMELERİN BAŞVURU FORMU İLE BAŞVURMASI GEREKMEKTEDİR.

Başvuru formu doğru doldurulması çok önemli olup; örneğin işletmenin tamamının üretimin durması ya da azalması gerekmemekte olup; bir bölümünde dahi azalma mevcut ise doğru başvuruda bu haktan yararlanacak ve çalışanlarda mağdur olmayacaktır. Çalışanlarımız hem evde kalmış olacak hem de ödemelerini İşkur üzerinden alabilecektir. Bu süreç atlatıldığında kaldığı yerden devam edilecektir. Yine tedbiren virüsün yayılması için kapatılan işletmeler ve esnaflarda yine bu başvuruyu yaparak sigortalı çalışanlarının ödeme almasını sağlayabilecektir.

Başvuru formunun dikkatli doldurulması işletmeler için çok önemlidir. Covid-19 kapsamında kısa çalışma başvurusu zorlayıcı sebepler başlığı altında salgın hastalık gerekçesi gösterilerek yapılabilecektir.

Başvuru formunu doldurup

Karaman ilimizde faaliyet gösteren işletmeler için;

kisacalisma.karaman@iskur.gov.tr

Konya'da faaliyet gösteren işletmeler için;

kisacalisma.konya@iskur.gov.tr

Mersin'de faaliyet gösteren işletmeler için;

kisacalisma.mersin@iskur.gov.tr

e-posta gönderilmesi yeterlidir. Diğer illerde faaliyet gösteren işletmeler için e-posta adresleri işkur.gov.tr üzerinden öğrenilebilecektir.

ÖDEME BRÜT ÜCRETİN % 60 OLUP, BRÜT ÜCRETİN % 150'SİNİ GEÇMEYECEKTİR.

Asgari ücretli çalışan işçi 1.752,40 TL alabilecektir.

Aşağıda örnek olarak kısa çalışma ödeneği hesabı verilmiştir. Son 12 Aylık Prime Hesaplanan Kısa Damga Ödenecek. Esas Kazançların Çalışma Ödeneği Vergisi Kısa

Aylık Ortalaması Miktarı Çalışma   Ödeneği Miktarı

Asgari Ücret ile Çalışan 2.943,00 1.765,80 13,40 1.752,40

4.000 TL ile Çalışan 4.000,00 2.400,00 18,22 2.381,78

7.000 TL ile Çalışan 8.000,00 4.414,50 (*)33,51 4.380,99

(*) Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemeyeceği için ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.

FORMU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner160

banner207

banner254