Cumhurbaşkanı Konya'da

KONYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un açıklamalarına ilişkin, "Evet' verenleri İzmir'den denize dökeceklermiş. Samsun'dan gireceklermiş. Ey gafil, seni Samsun'a sokmazlar, haddini bil haddini. Sen ne zannettin bu ülkeyi, bu milleti ne zannediyorsun sen? Bunca yıl Konya'nın ekmeğini yemiş, suyunu içmiş birisi nasıl olur da böyle zırvalar bilemiyorum. Eminim Konyalı, bu densize haddini pazar günü bildirecektir." dedi.

Erdoğan, Kılıçarslan Şehir Meydanı'nda düzenlenen "Konya Buluşması"nda halka hitap etti.

Sözlerine "Altı aylık aranın ardından, yeniden sizlerle birlikte olmanın memnuniyeti içindeyim. Mevlana Hazretleri'nin çağrısına uyup her fırsatta Konya'ya geliyoruz, gelmeye devam edeceğiz. Konya ile aramıza kimseyi sokmayız." diye başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'nın gönül bağının köklerinin Selçuklu'ya kadar gittiğini belirtti.

Selçuklu mimarisini yeniden gündeme getirmek ve ayağa kaldırmak için gösterdikleri gayretin çok iyi bilindiğini anlatan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, kurucusu olduğu AK Parti Genel Merkez binasını ve daha pek çok eseri Selçuklu mimarisinin modern bir yorumu olarak inşa ettirdiklerini, gelenlerin de hayran kaldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne taşıdıkları Selçuklu'nun yarına da taşınacağını vurgulayarak, bu tarzın milletçe de benimsendiğini, artık ülkenin her köşesinde bu tarz eserlerin yükseldiğinin görüldüğünü kaydetti.

"Biz, Konya'nın geçmişine ve bugününe sahip çıkarken, CHP'nin Konya vekilinin söylediği sözleri duydunuz değil mi?" diyen Erdoğan, "Evet' verenleri İzmir'den denize dökeceklermiş. Samsun'dan gireceklermiş. Sivas, Amasya, Sakarya... Ey gafil, seni Samsun'a sokmazlar, haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, patlatırlar enseni. Sen ne zannettin bu ülkeyi, bu milleti ne zannediyorsun sen? Bunca yıl Konya'nın ekmeğini yemiş, suyunu içmiş birisi nasıl olur da böyle zırvalar bilemiyorum. Eminim Konyalı, bu densize haddini pazar günü bildirecektir. Tabii onun şahsında aynı izde gidenlere de bildirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Pusulayı şaşırdılar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu zihniyete ilk dersin pazar günü sandıkta verileceğine inandığına işaret ederek, CHP'nin eski ve yeni genel başkanlarıyla, milletvekilleriyle tamamen pusulayı şaşırmış durumda olduğunu kaydetti.

Milletin, özü çürük olanlarla işi olamayacağını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunların derdi büyük. Türkiye'nin yönetim sistemi değişince artık milletin önüne çıkacak yüzleri kalmayacağını çok iyi biliyorlar. Hem 'göbeğini kaşıyan adam' diyerek, 'bidon kafalı' diyerek, 'makarnacı' diyerek bu millete hakaret edip, hem de ülkenin yönetiminde söz sahibi olma devri bitiyor. Bunlar ondan çıldırıyor. Bundan sonra hükümetler otel lobilerinde, Güneş Otel'de, şurada burada, medya patronlarının yalılarındaki pazarlıklarla değil, sandıkta doğrudan millet tarafından kurulacak.

Kararı siz vereceksiniz, milletin yarısıdan fazlasının gönlüne girerek, ülkeyi yönetecek bir cumhurbaşkanının bu zihniyetten çıkması mümkün değildir. Mevlana Hazretleri'nin işaret ettiği üzere insanda 'okyanus gibi bol haysiyet, elif gibi dimdik şahsiyet.' İşte onları karşımda görüyorum, bu çok önemli. Konya, 16 Nisan'da 'evet' diyerek, bu haysiyet fukaralarına dersini vermeye hazır mı?"

Erdoğan, pazar akşamının ülkenin bayramı olacağına vurgu yaparak, "Bu tarihi bir devrim ve dönüşüm." dedi.

- "Sandıklara sıkı sahip çıkacağız, ihmal yok"

İl ziyaretleri turunu bugün Konya'da tamamlayacağını, yarın ise İstanbul'un Tuzla, Kartal, Ümraniye ve Sarıyer ilçelerinde finali yapacaklarını bildiren Erdoğan, "Pazar günü sandıklara sıkı sahip çıkacağız, ihmal yok. Hepimiz sandıklara gideceğiz, sandık görevlisiysek, sandıklardaki görevlerimizi hakkıyla yapacağız. Oralarda bazı virüslere fırsat vermeyeceğiz, buna da dikkat edeceğiz. Sandıklar emin ellerde." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçimde oy pusulasında parti amblemi bulunmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Sadece beyaz ve kahverengiden oluşan bir kağıt var. Beyaz 'ak' yani, o 'evet'. Kahverengiyi de anlıyorsunuz. O zaman demek ki beyazda, akta 'evet'te buluşuyoruz. Mührü 'evet'e basarsanız anayasa değişikliğini kabul etmiş oluyorsunuz. 'Hayır'ı zaten söylememe gerek yok, o zaman reddetmiş oluyorsunuz. Vatandaşlarımızdan pazar günü mutlaka sandığa gitmelerini, oylarını kullanmalarını istirham ediyorum. Oy kullanırken de mührü vurmaktan, zarfa koymaya, sandığa atmaya kadar her aşamada dikkatli olmalarını rica ediyorum.

Sakın sağda solda söyleyenlere kulak asmayın. Aklınıza takılan bir şey varsa sandık başındaki görevlilere sorun, onlardan bilgi alın. Oy verme işlemi bittikten sonra da sandık müşahitleri oy sayımı tamamlanıp, tutanaklar seçim kurullarına teslim edilene kadar görev yerlerinden ayrılmamalı. İçinizde sandık müşahitleri varsa onlar da sakın oradan tutanakları almadan ayrılmasın. Demokrasimize, geleceğimize sahip çıkmak önce sandığa gitmekle sonra da sandığa attığımız oya sahip çıkmakla başlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) 
- "20 ayda yaklaşık 11 bin teröristi etkisiz hale getirdik. Girdik inlerine daha da gideceğiz. Allah'ın izniyle bunları sıfırlayacağız. Bütün silahlarını ya gömecekler ya yok olacaklar. Başka çaresi yok" 
- "Terör örgütlerini kullanarak canımızı yakanlar bu milletin korkacağını, sineceğini, teslim olacağını sandılar. Almanya bunu yaptı. Fransa bunu yapıyor. Brüksel, Belçika bunu yapıyor. İsviçre bunu yapıyor. Avusturya bunu yapıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu milletten daha güçlü değiller"
- "Pazar günü batıya da cevap vereceksiniz. Vereceğiniz evet oyları batıya bir cevap olacaktır"

KONYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "20 ayda yaklaşık 11 bin teröristi etkisiz hale getirdik. Girdik inlerine daha da gideceğiz. Allah'ın izniyle bunları sıfırlayacağız. Bütün silahlarını ya gömecekler ya yok olacaklar. Başka çaresi yok." dedi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçarslan Şehir Meydanı'nda düzenlenen "Konya Buluşması"nda halka hitap etti.

Türkiye'nin daha hızlı ilerlemek için artık zaman kaybetmemesi gerektiğini belirterek, "Herkes gibi cumhurbaşkanı da kendisine anayasada çizilen sınırlar dahilinde, kanunlara uygun şekilde vazifesini yerine getirecek. Yeni sistemin eskisinden en büyük farkı, karar alma ve uygulama süreçlerinin hızlı olmasıdır." diyen Erdoğan, otomobillerden bilgisayara her şeyin hızının arttığı bir dönemde hükümetlerin eski usül çalışma ile devam etmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Pek çok ülkenin 70'li, 80'li en geç 90'lı yıllarda çözdüğü bir sorunu, Türkiye'nin ancak bugün halletme imkanına kavuşabildiğini belirten Erdoğan, "Geç oldu ama inşallah pazar günü güç olmayacak." ifadesini kullandı.

Meydanda bulunanlara, "16 Nisan'da güçlü, müreffeh, istikrarlı Türkiye için evet mi?" diye soran Erdoğan, "Evet" yanıtını alması üzerine, "Maşallah barekallah. Ne güzel bir gün. Hem cuma hem şu coşku. Selçuklu'nun torunlarına da bu yakışır" karşılığını verdi. 

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'nin içeride ve dışarıda çok büyük saldırılara maruz kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Terör örgütlerini kullanarak canımızı yakanlar bu milletin korkacağını, sineceğini, teslim olacağını sandılar. Almanya bunu yaptı. Fransa bunu yapıyor. Brüksel, Belçika bunu yapıyor. İsviçre bunu yapıyor. Avusturya bunu yapıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu milletten daha güçlü değiller. Mesele o. İşte pazar günü batıya da cevap vereceksiniz. Vereceğiniz evet oyları batıya bir cevap olacaktır. Türkiye'nin o batıcı güçlerine de bir cevap olacaktır. Halbuki Selçuklu ve Osmanlı tecrübesine bakan şunu görür; Türk milleti kuruculuk vasfıyla öne çıkan bir millettir. Yurt kurar, yuva kurar, medeniyet kurar. Özelliğimiz bu."

Bir asır önce ilçeleriyle beraber Konya'da 530 medresenin bulunduğunu anımsatan Erdoğan, yüreği pek yiğitlerin de her cephede ülke için mücadele ettiklerini belirtti.

 Bugün de Konyalı kahramanların şehitler tepesini boş bırakmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, sadece son iki yılda asker ve polis olarak Konya'nın terörle mücadelede verdiği şehit sayısının 41 olduğunu ifade etti.

 Erdoğan, 15 Temmuz gecesi de Konyalı bir kahramanın Ankara'da darbeciler tarafından şehit edildiğini hatırlatarak, şehitlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi ve ruhları için Fatiha okunmasını istedi.

- "Birer kiralık katiller sürüsüne dönüşmüş durumdadır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"20 ayda yaklaşık 11 bin teröristi etkisiz hale getirdik. Girdik inlerine daha da gideceğiz. Allah'ın izniyle bunları sıfırlayacağız. Bütün silahlarını ya gömecekler ya yok olacaklar. Başka çaresi yok. Durmak yok. Bu ten bu canda oldukça arkadaşlarımla bu mücadeleyi sürdüreceğim. Silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, korucularım hep beraber bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Ülkemizin üzerinde hesabı olan güçlerin maşalığına soyunan tüm terör örgütlerinin başlarını ezmek üzerimize vacip değil mi?

PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin Kürt kardeşlerimizle ne ilgisi var? Bunlar adeta parasını verenin istediği gibi kullandıkları birer kiralık katiller sürüsüne dönüşmüş durumdadır. DEAŞ'ın İslam ile uzaktan yakından bir alakası olabilir mi? Bölgemizde yıllardır sadece Müslümanları öldüren, diğer yerlerde de masumları katletmek dışında bir vasfı olmayan örgüttür. FETÖ derseniz, Pensilvanya'daki şarlatanın emriyle kendi ülkesine, milletine silah çeken, her türlü kötülüğü eden bir ihanet çetesidir."

- "Pazar günü aynı zamanda idam kararının verileceği gündür"

Alandakilerin "idam" diye slogan atmaları üzerine Erdoğan, "Bu talebiniz var ya, işte pazar günü aynı zamanda bu idam kararının verileceği gündür. Bu kararı asıl siz vereceksiniz. İnşallah pazardan sonra bu parlamentoya gelecek." karşılığını verdi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kılıçdaroğlu diyor ki 'Ben evet derim'. Sayın Bahçeli evet diyeceğini açıkladı. Sayın Yıldırım da aynı kanaatte. Dolayısıyla parlamentodan geçti, bana gelecek. Ben bunu onaylarım. Şehidimizin katillerini affetme yetkisi bize ait değildir." dedi.

Erdoğan, idama ilişkin düzenlemenin parlamentodan geçmemesi halinde ise AK Parti ve MHP milletvekillerinin anayasa değişikliğinde olduğu gibi bir ortak yaklaşım sergileyerek, konuyu millete getireceğine inandığını vurgulayarak, "Kararı millet verir." diye konuştu.

- "Yeni yönetim sistemi terörle mücadeleyi kolaylaştıracak"

Terör örgütlerinin eylemleriyle can yaktığını, ancak milleti hedeflerinden geri döndüremeyeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Umudumuzu kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Mevlana Hazretleri ne diyor? 'Gül düşünür, gülistan olursun, diken düşünür dikenlik olursun'. Biz ülkemiz ve tüm kardeşlerimiz için en iyisini düşünüyor. Bu yolda mücadelemizi sürdürüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, yeni yönetim sisteminin Türkiye'nin, terör örgütleri ve onların arkasındaki güçlerle mücadelesini de daha etkili ve kolay hale getireceğini anlattı.

Alandakilere, 16 Nisan'da tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan için evet mi?" diye soran Erdoğan, "Evet" yanıtı alması üzerine, "Evet, evet, evet. Sizin Allah'ınıza kurban olayım."  karşılığını verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner172

banner150

banner207

banner153