banner270

18 Mart Çanakkale Zaferi

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı: Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı... Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz.

GÜNCEL 18.03.2021, 10:18 18.03.2021, 11:10 Fikriye Koka
18 Mart Çanakkale Zaferi

DR. RECEP ŞEKER

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep ŞEKER Çanakkale Zaferini Anma, Şehitler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Şeker açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesi ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Allah hepsinden razı olsun. Mekânları cennet olsun.

Çanakkale zaferi tarihimizin önemli dönüm noktalarından biridir. Bağımsızlığı ve vatanı uğrunda canını vermekten bir an bile çekinmeyen bir Milletin kahramanlık destanıdır.

18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale’de çoğu çocuk yaşta yüz binlerce Mehmetçik büyük bir inanç ve azimle bağımsızlığımız ve aziz vatanımız uğruna dönemin en güçlü ordularına karşı büyük bir mücadele vermiş, insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmıştır.

Dönemin en güçlü ordularına karşı güçlü bir inanç, büyük bir vatan ve bağımsızlık aşkı ile verilen bu mücadele tarihe altın harflerle nakşedilmiştir. Verilen bu büyük mücadele ile çoğu çocuk yaşta yüz binlerce Mehmetçik yokluk ve tüm imkânsızlıklar içinde Merhum Mehmet Akif’in;

“Âsım’ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek,

İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek”

Mısralarında işaret ettiği gibi namusunu çiğnetmemiş bu uğurda ya şehit veya gazi olmuşlar, aziz vatanımızı canları ve kanları pahasına koruyarak bizlere emanet etmişlerdir. Çanakkale'de yatan yüzbinlerce şehidimize minnet ve şükran borcumuzu ödemenin yolu bize emanet edilen aziz vatanımıza, rengini şehitlerimizin kanından alan al bayrağımıza, birlik, beraberlik ve kardeşliğimize kararlı bir şekilde sahip çıkmaktan geçmektedir. Yine Merhum Mehmet Akif Ersoy’un;

“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i... Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi...

Mısralarında işaret ettiği gibi yüzbinlerce şanlı Mehmetçik bu kutsal topraklar için toprağa düşmüş, vatanı, bağımsızlığı ve mukaddesatı uğruna her zaman ve her koşulda canını seve seve vereceğini ve bu uğurda gözünü kırpmadan büyük bir cesaret ve kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya haykırarak, “Çanakkale Geçilmez” gerçeğini tüm dünyaya göstermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü ve Şehitler Günü'nü kutluyor, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. Allah hepsinden razı olsun.” Dedi.

SAVAŞ KALAYCI

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Belediye Başkanı Savaş Kalaycı mesajında:

“Bugün, tarihimizin en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 106. yılını kutlamanın onurunu yaşarken, tüm şehitlerimizi de rahmetle yad ediyoruz.

Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, vatanı için canlarını feda eden yüz binlerce milli kahramanın ilahi bir mücadele gücüdür. Tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen yedi düvele karşı göstermiş olduğu vatan savunması, dünya savaş tarihinde de ayrı bir yere sahiptir. Kazanılan bu zafer, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmış, güzel vatanımızı bu günlere taşımıştır. Bizler de bu şuurla, birlik ve beraberliğimizi koruyarak şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde, milletimizin bu gururlu gününü kutluyor, kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum" dedi.

PROF. DR. NAMIK AK

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Namık Ak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“18 Mart 1915, aziz milletimizin emperyalist devletlere karşı verdiği ölüm kalım mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından birisidir. Büyük bir zaferle sonuçlanan Çanakkale Savaşları, milletimizin beka mücadelesi olmasının yanı sıra dünya tarihinin seyrini de değiştiren önemli bir harp olarak kayıtlara geçmiştir.

On binlerce şehit verdiğimiz bu savaş, tüm egemen güçlere, ne pahasına olursa olsun ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirttiğimiz, milletimizin son ferdi kalana dek vatanını savunacağını ve gözünü kırpmadan kanının son damlasına kadar canını dişine takarak mücadele edeceğini gösterdiğimiz eşsiz bir kahramanlık örneğidir.

‘Çanakkale Geçilmez’ demek, milletimizin varoluş mücadelesindeki azim ve kararlılığının simgesi olduğu kadar, tüm dünyaya yüksek inanç ve değerlere sahip medeniyetimizle her halükarda dimdik ayakta olduğumuzun da haykırılması demektir.

Çanakkale; dönemin son teknolojilerine sahip askeri güçlerini çaresiz bırakan, vatan sevgisi ve iman dolu yüreğiyle arif, asil, aziz, necip ve kahraman Türk milletinin gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine kadar tüm fertleriyle birlikte ortaya koyduğu, tarihte benzeri görülmemiş kutsal bir mücadelenin adıdır.

Bugün yine askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal boyutlarıyla milletçe pek çok cephede verdiğimiz mücadele, Çanakkale ruhunun bir yansımasıdır ve temennimiz odur ki yine kutlu bir zaferle sonuçlanacaktır.

Aramıza nifak tohumları sokmadan, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, ortak amaç ve değerlerimizden kopmadan, milletçe yeniden bir diriliş yaşamamızı diliyor; Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıldönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere canları pahasına bize bu kutsal vatanı ve bu yüce davayı emanet bırakan tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve şükranla yad ediyorum."

KTSO´DAN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet ÇELİK ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan ALKAN 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladılar.

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 106'ıncı yıl dönümünü idrak etmenin onurunu ve gurunu yaşıyoruz. İstiklal Savaşı’nda elde edilen zaferin adeta bir "ön sözü’’ ve başlangıcı olan Çanakkale zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir.Türk milleti Çanakkale’de elde ettiği üstün başarısı ile, tüm dünyaya, bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını en açık şekilde vermiştir.

Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, vatan topraklarımızı savunmak ve korumak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimizin anılması bakımından önemli ve anlamlı bir gündür. 

Çanakkale Savaşları, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için varını yoğunu ortaya koyan bir milletin, tarih sayfalarından silinemeyecek bir destanıdır. Çanakkale Zaferi'yle, Türk toplumunda millet olma bilincinin tohumları tekrar yeşermiş ve Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması adına çok önemli bir adım atılmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi de şükranla anıyoruz.” dediler.

ABİDİN ÇAĞLAYAN

AK Parti Karaman İl Başkanı  Abidin Çağlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin  106. Yılı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan,”İstiklal ve hürriyeti ile manevi değerlerine yürekten bağlı olan ecdadımızın tarihe nakşettiği kahramanlık destanlarından Çanakkale Zaferi'nin 106. yılını kutluyor olmanın coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz.” 

Milletin kahraman evlatları Mehmetçiklerin tarihe şanla, şerefle, kanla yazdığı, ''Çanakkale geçilmez''i tüm dünyaya öğrettikleri şanlı destanın günü olduğuna dikkati çeken Çağlayan, vatanın kurtuluşu ve bağımsızlığı için Edirne'den Kars'a, Mersin'den Sinop'a, vatanın doğusundan batısından, kuzeyinden güneyinden dili, dini, mezhebi, etnik kökeni ne olursa olsun vatan evlatlarının canlarını, kanlarını seve seve verdikleri bu şanlı günün, milletin birlik ve beraberliğinin en büyük timsali olduğunu bildirdi.

Vatanının bağımsızlığı, milletin birliği ve bütünlüğü için başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere kendini bu yola adayan tüm kahramanları ve kanlarını, canlarını seve seve veren tüm şehitleri bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

ATİLA ZORLU

18 Mart Çanakkale Zaferi, vatan topraklarımızı savunmak ve korumak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimizin anılması bakımından önemli ve anlamlı bir gün olduğunu belirten Belediye Başkanımız Atila Zorlu; 

Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan Çanakkale Zaferi, bizim tarihimizin önemli savaşlarından biri olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, bir ulusun, bir coğrafyayı nasıl vatan yaptığının, aziz milletimizin sahip olduğu ve özünde var olan kahramanlık duygularının bir ifadesidir. 

Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.

Bu duygularla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, vatanını canından aziz bilen kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

İSMET HATİPOĞLU

Çanakkale Zaferi: Her türlü  çileyi çekmiş; dahili ve harici düşmanları "günümüzde dahil" hiç bir dönem eksik olmayan; küllerinden yeniden doğmayı her defasında başaran; Türk Milletinin en önemli destanlarından birisidir.

Çanakkale savaşı milletimizin kendisine olan inancını yeşerten ve sonrasında Cumhuriyetimizin kurulmasıyla sonuçlanan bir zaferdir.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı uğruna şehit düşen tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

HASAN EKİCİ

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 "Çanakkale demek, memleket demek. Çanakkale demek, Türkiye demek" sözlerini kaydeden Başkan Ekici, Çanakkale şehitlerimizi saygı ve şükranla yad etti.

İl Başkanı Ekici, "Milletlerin tarihinde bazı önemli günler vardır ki milat kabul edilir. 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi de aziz milletimiz için büyük bir anlam ifade ediyor. Çanakkale Destanı, sadece bir toprak mücadelesini anlatmıyor. Milletimizin inancını, gücünü, cesaretini ve fedakârlığını anlatıyor.

Çanakkale demek, memleket demek. Çanakkale demek, Türkiye demek. Çünkü Çanakkale’de her birimizin atalarının izi var. Taşkent’li Emin’in, Kulu’lu İbrahim’in, Akşehir’de yaşayan Melike’nin dedesi Demirci İdris’in tertemiz kanı var. Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının manevi huzurunda, mukaddes vatanımızı bizlere emanet eden şehit ve gazilerimizi hürmetle yad ediyor, saygı ve şükranla anıyorum" dedi.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:28
Güneş 05:55
Öğle 12:51
İkindi 16:34
Akşam 19:36
Yatsı 20:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23
Günün Karikatürü Tümü