Altın fiyatlarında düşüş devam ediyor...

Küresel piyasalarda pandemide ikinci dalga endişeleri ve ABD Merkez Bankası'nın yeni politikası nedeniyle belirsizlik devam ederken, altın fiyatlarında yaşanan hareket yatırımcıların bir kez daha uluslararası kuruluşların raporları konusunda temkinli olmaları gerektiğini ortaya koydu.

GÜNCEL 24.09.2020, 13:33 Fikriye Koka
Altın fiyatlarında düşüş devam ediyor...
banner266

Altın fiyatları ons tarafında 2075 dolar, gram tarafında ise 488 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördükten sonra gevşeme hareketi sergiledi. Özellikle sonbahar aylarına gelinmesiyle, ABD Başkanlık seçimleri, koronavirüs aşı beklentisi ve artan vaka sayılarının etkisiyle kararsız görüntü sergileyen altın fiyatları, uluslararası kuruluşların raporlarında belirttiğinin aksine Eylül ayında düşüş gösteriyor. Son olarak ons altın fiyatları hafta başında 73 dolar birden değer kaybederek sert düşüş gösterdi. İç piyasada gram altın fiyatları ise 14 lira birden düştü.

YÜZDE 8 ZARAR ETTİRDİLER

Altının ons fiyatının bin 900 dolara gerilediği ağustos ayının ikinci haftasında, uluslararası yatırım kuruluşları kısa vadede fiyatın 2 bin 300 dolara çıkacağına ilişkin analizler yayınladı. Özellikle küresel çapta büyük fonların, pozisyon azaltmalarına imkan sağlamak için yapılan bu analizlerle küçük yatırımcı mağdur edildi. Bu analizlere güvenip altın alanlar yüzde 8'e yakın zarar etti.

"ALTIN FİYATLARI DIŞARIDA BELİRLENİYOR"

Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem A Haber canlı yayınında altın fiyatlarıyla ilgili, "Altın tabi, altını ons ile ölçüyoruz. Ons'un değeri var 1800 dolar civarı ve içerde kur ile çarpılınca altının, gram altının da değeri çıkarıyor. Bundan birkaç hafta önce konuştuk. Altın psikolojik bir fiyatlama yapıyor. Dolar ve borsayı konuşurken parametrelerden bahsediyoruz. Ama altında tamamen psikolojik herkes altın yükselecek deyince altın yükseliyor. Mesela bundan 1-2 hafta önce ons altın 2300 dolar olacak diyordu uluslararası kuruluşlar altın düştü 1800'lü dolarlara. Ama şimdi ortada yoklar. Dolayısıyla böyle 500 dolar düşmüş bir altından bahsediyoruz yani onların tahminine göre. O yüzden altın yatırımı yaparken iki kere düşünmek lazım. Altında iniş ve çıkışlar fazla oluyor. Şöyle bir hesaplama yapılıyor asgari ücret ile şu kadar eskiden çeyrek altın alınıyordu, şimdi şu kadar alınıyordu diyerek. Hayır, satın alma gücünü domates ile peynir ile yapabilirsin ama altın ile yapıyorsanız bir hata yapıyorsunuz demektir. Altının fiyatını elin oğlu ons ile belirtiyor. Altının fiyatını hem kur hem de ons belirliyor. Yani dışarıda belirlenen bir fiyat. İnişli-çıkışlı bir grafiği var. Şimdi de dikkatli olmak lazım."

SPÜKÜLATÖRLER YİNE AMATÖRLERE YÜKSEK MALİYETLİ ALTIN SATTI

Sabah yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin altın fiyatlarındaki son spekülatif fiyatlandırmayı ve medyadaki haberleri Sabah.com.tr için yorumladı.

Alkin, "Uluslararası finans sistemindeki büyük aktör konumundaki spekülatörler, başta altın olmak üzere pek çok emtia üzerinde büyük işlem yapma becerisine sahiptir. Bu spekülatörler 2 kez altını 2000 doların üzerine hareket yaptırmayı başardılar.

Yüksek maliyetle yakalanan ikinci derecedeki spekülatörler ise amatör yatırımcılara "gel gel" yaparak ellerindeki emtiayı amatörlere sattılar. Bunu yaparken manipülatif haberler havalarda uçuştu. Küçük yatırımcılar, başta altın olmak üzere yatırımlarında çok dikkatli olmaları gerekir.

Altın fiyatlarına gelince; Pandemideki ikinci dalga korkusu petrol fiyatlarını yeniden 40 doların altına çekti. Petrol ile altın arasında güçlü ilişki var. Petrol fiyatları 50 dolara tırmanmadan altın fiyatlarında toparlanma olacağını beklememek gerekir" yorumunda bulundu.

"ALTIN FİYATLARI İÇİN DÜŞÜŞ BEKLENMEDİK VE ÇOK SERT OLDU"

Altın fiyatları için düşüşünün beklenmedik ve çok sert olduğunu ifade eden Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen ise, "Altın fiyatları için özellikle 1950 seviyesinin üzerinde kapatması gerektiğini ve 2000 dolara yönelmesi gerektiğini aksi taktirde zayıflama sinyalleri olduğunu ifade etmiştik" dedi.

"ONS ALTINDA KRİTİK 1917-1920 DOLAR BANDI KIRILDI"

Dolar endeksindeki ani yükselişin bütün emtialar için sert satışa neden olduğunu bildiren Ergezen, "Altın fiyatlarında da bunun etkisini gördük. Açıkçası altın fiyatları için 1917-1920 bandının kırıldığını artık söyleyebiliriz. Bu seviyenin altında kaldıkça satış baskısı devam edecektir" dedi.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:43
Güneş 07:04
Öğle 12:36
İkindi 15:31
Akşam 17:58
Yatsı 19:14
Günün Karikatürü Tümü