Beklenen gün geldi çattı!

Üç ayrı yayın organında yer alan yazısında Türkiye'yi AB yaptırımlarıyla tehdit eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis, bugün saat 17.00'de Macron'la buluşuyor.

GÜNCEL 10.09.2020, 13:10 Mehmet Ali HOROZOĞLU
Beklenen gün geldi çattı!

Yaz ortasından bu yana dünyanın kilitlendiği Doğu Akdeniz'de tüm hamleleri boşa çıkan Yunanistan, bugün Türkiye'ye karşı yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

İngiliz The Times, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung ve Fransız Le Monde gazetelerine bir yazı kaleme alan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Türkiye'yi şikayet edip yine tehditler savurdu.'Türkiye ya saldırganlığına son verir ya da AB yaptırımlarına maruz kalır' başlıklı yazısında Miçotakis, Yunanistan'ın güvenlik ve istikrarını yönelik tehditlerin, tüm AB üyelerinin refahını tehlikeye attığını savundu:"Türkiye'nin 24-25 Eylül'deki AB zirvesine kadar sağduyulu bir tutum benimsememesi halinde, Avrupalı lider dostlarımın önünde anlamlı yaptırımlar uygulamak dışında başka bir seçenek olduğunu düşünmüyorum.Çünkü konu artık Avrupa dayanışmasının ötesine geçti. Mesele, artık Avrupa'nın stratejik çıkarlarının, hayati çıkarlarının tehlike altında olduğunu kabul etmekle ilgili. Avrupa, gerçek anlamda jeopolitik gücünü göstermek istiyorsa, 'saldırgan' bir Türkiye'ye taviz vermeyi göze alamaz......Türkiye'nin önündeki seçenek çok açık; ya görüşmelere başlayıp ortak bir zemin arayışına girecek ya da Avrupa'nın yanı başındaki 'saldırgan' tutumunu sürdürerek bunun ekonomik bedelini ödeyecek. Yunanistan'ın Türkiye'den gelecek her türlü saldırganlığa karşı koyacak askeri kapasitesi vardır. Ancak, iki ülke arasında herhangi bir askeri olayın yaşanmasının kimsenin çıkarına olmadığı da aşikardır...

Akdeniz’e kıyısı olan AB üyeleri, yani gayr-ı resmi adıyla EuroMed 7 bugün Fransa’nın Korsika adasında bir araya geliyor. Zirveye evsahibi Fransa’nın yanı sıra İtalya, Malta, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs katılıyor.Ana gündem maddesi Türkiye olan zirvenin öncesinde bir araya gelecek Miçotakis ve Macron, Yunan medyasının günlerdir yazdığı silah satışını masaya yatıracak. Kathimerini gazetesi, Miçotakis'in Paris yönetiminden fiili destek isteyeceğini belirtiyor.Gazeteye göre, Korsika'daki buluşmada 18 Rafale jeti, yeni fırkateynler, denizaltılar ve başka savaş uçaklarının satışı için nihai anlaşma çıkabilir. Söz konusu görüşmede savunma anlaşması da imzalanabilir. Yunan medyası, Miçotakis'in silahlanmanın maliyetini gelecek hafta açıklayacağını yazıyor.Fransa lideri Macron, buluşma öncesinde yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye ilişkin ortak bir Avrupa yaklaşımı ortaya koymaya çalışacağız. Avrupa bir bütün olarak Türkiye'ye yönelik daha net olmalı ve birleşik bir pozisyon almalı. Yunanistan ile dayanışma içinde olduğumuzu da göstereceğiz" dedi.

Ethnos gazetesi, hafta içnide Yunanistan'ın ayrıca ABD, Fransa, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerle de yeni fırkateynler, helikopterler ve denizaltılar için görüşmeler yürüttüğünü yazmıştı.Yunanistan, bu hafta İsrail ve Güney Kıbrıs'la askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmayla üç ülke ortak operasyon ve tatbikatlar gerçekleştirecek.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 05:10
Güneş 06:30
Öğle 12:44
İkindi 16:09
Akşam 18:49
Yatsı 20:03
Günün Karikatürü Tümü