Düzenleme için düğmeye basıldı!

Gelen son dakika haberine göre; çoklu baro sistemi düzenlemesinin benzeri bir çalışma Türk Tabipler Birliği ve diğer meslek odaları için de yapılacak.

GÜNCEL 16.10.2020, 11:24 Fikriye Koka
Düzenleme için düğmeye basıldı!
banner266

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Grup Toplantısı'nda çok sert sözlerle eleştirdiği Türk Tabipler Birliği ve benzeri meslek odaları ile ilgili çalışmalar başladı. Erdoğan'ın terör sempatizanlarının bile göreve getirilebildiği meslek odaları ile ilgili hassasiyetinin ardından düğmeye basan AK Partili kurmaylar, çoklu baro sistemine benzer bir uygulamayı hayata geçirecek. Böylelikle meslek odalarındaki vesayet sona erecek. İşte son dakika haberine dair tüm detaylar...

DÜZENLEMENİN ÇERÇEVESİ NETLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün grup toplantısında terörle iç içe olan kişilerin yönetiminde yer aldığı Türk Tabipleri Birliği ile düzenleme yapılması gerektiğini açıklamasının ardından gözler yeni yapılacak düzenlemeye çevrildi. Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti kurmayları çalışmaya başlarken, düzenlemenin çerçevesinin ne olacağı da netleşmeye başladı. Çalışma kapsamında 'çoklu baro' düzenlemesi emsal alınacak. Anayasa Mahkemesi'nin çoklu baro kurulabileceğine ilişkin kararı da bu konudaki en önemli dayanak olacak.

TTB'Yİ DE KAPSAYACAK

Türk Tabipleri Birliği'nin yanı sıra diğer meslek odalarını kapsayacak şekilde düzenlemenin genişlemesi öngörülüyor. Düzenleme ile kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları belirlenen şartları taşımaları durumunda o şehirde birden fazla kurulabilecek. Burada odaların üye sayısı göz önüne alınacak. Çoklu odaların merkez teşkilatından temsil oranları da yapılacak çalışma ile düzenlenecek. Özellikle İstanbul, Ankara gibi üye sayısı fazla olan odaların delege sayısı yeniden yapılandırılacak. Kurulan odalar üye sayıları oranında meslek odasının merkez birliğinde temsil edecek. Bu odaların genel kurulunda belirlenen delegeler, meslek odasının merkez yönetiminin oluşturulmasında söz sahibi olacak.

BÜTÇEDEN SONRA GELİYOR

Mevcut odaların gerçekleştirmiş olduğu, meslekle ilgili işlemler de yeni kurulacak odalar tarafından yürütülebilecek. AK Parti'nin düzenlemeyi aralık ayının sonuna kadar sürecek olan bütçe maratonundan sonra Meclis'e sunması bekleniyor.

Yorumlar (0)
19°
açık
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:03
Öğle 12:36
İkindi 15:32
Akşam 17:59
Yatsı 19:15
Günün Karikatürü Tümü