banner270

Miraç Kandiliniz mübarek olsun

Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun, Kandiliniz mübarek olsun! Bize ulaşan mesajlar…

GÜNCEL 10.03.2021, 10:12 10.03.2021, 13:42 Fikriye Koka
Miraç Kandiliniz mübarek olsun

DR. RECEP ŞEKER

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep ŞEKER, Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Şeker mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Milletimiz ile birlikte mübarek üç ayları idrak etmenin ve bir Miraç kandiline daha ulaşmanın huzur ve coşkusunu yaşıyoruz. Tüm Karamanlı hemşerilerimin ve vatandaşlarımızın Miraç kandilini en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah (C.C) Miraç ile ilgili “Kendisine bazı ayetlerimizi göstermek için, kulu Muhammedi geceleyin Mescidi Haramdan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksâ’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” buyurmuştur.

Müslümanlar için ilahi rahmet ve lütuf vesilesi olan Miraç Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in şahsında da insanlığın önüne açılan sonsuz ve sınırsız bir yükseliş ufkudur. İçinde bulunduğumuz bu mübarek gün ve geceler, niyazların ve duaların top yekûn Yüce Allah'a arz edildiği, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştiği müstesna zaman dilimleridir.

Karamanlı hemşerilerimin, vatandaşlarımızın ve tüm İslam âleminin Miraç Kandilini en kalbi duygularımla tebrik eder, bu mübarek gecenin, İslam âleminin birlik ve beraberliğine, tüm insanlığın hidayetine vesile olmasını Yüce Allah (C.C)’dan niyaz ederim.” Dedi.

ABİDİN ÇAĞLAYAN

AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan Miraç Kandili nedeni ile mesaj yayınladı.

Böyle bir Peygambere Ümmet olmak bizler için şereflerin en yücesidir.

AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan Miraç Kandili nedeni ile yayınladığı mesajında, Manevi duyguların en üst düzeyde olduğu, bereket bolluğunu yaşadığımız Üç Aylar içerisinde özel bir yeri olan Miraç Kandiline bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşamaktayız.

Hz.Muhammet  (SAV) Efendimiz iyinin, güzelin, adaletin doğruluğun rehberi olmuştur. İnsanlık O'nun Miraç'ta vakıf olduğu ilahi sırlarla aydınlanmış, yine O'nun getirdiği ilahi prensiplerle doğru yolu bulmuştur. Böyle bir Peygambere Ümmet olmak bizler için şereflerin en yücesidir. Miraç, insanlığın kurtuluşu için gönderilen Sevgili Peygamberimiz (SAV)'in yaptığı mukaddes ve manevi bir yolculuktur.

Böyle mübarek gün ve geceler, kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır. Bu Mübarek gecede başta Miraç mucizesinin gerçekleştiği Mescidi-i Aksa topraklarının da bulunduğu İslam Coğrafyasının kan ve gözyaşından biran evvel kurtulması adına gerekenlerin yapılmasını temenni ediyoruz.

Hem ülke hemde dünya insanları olarak yaşadığımız Corona Virüsü salgını sıkıntıları ile idrak edeceğimiz bu kandilimiz hürmetine Kılınan namazların edilen duaların kabul olması umuduyla, tüm İslam Aleminin ve insanlığın barış ve huzur içerisinde olmasını diliyor Tüm İslam Aleminin  Miraç Kandilini kutluyorum. Ülkemize, İslam Alemi ve tüm insanlığa huzur, mutluluk sağlık ve hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden dilerim.

MURAT ÖZTÜRK

AK Parti Merkez ilçe Başkanı Murat Öztürk Miraç kandili nedeni ile mesaj yayınladı

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Öztürk

 “Mübarek üç ayları yaşadığımız bu günlerde, içerisinde büyük hikmetler barındıran Miraç Kandil’ine ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Miraç, Sevgili Peygamberimizin önce Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yükseltildiği yolculuktur. Miraç, Mekke ile Kudüs arasındaki mukaddes bağı korumanın, Rabb'imizden gelen davete icabet ederek her adımda O'na yaklaşmanın adıdır.

Miraç mucizesi, bütün Müslümanlar için ilahi rahmet ve lütuflarla doludur. Bu yüzden Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmiş insanlar olarak, bizleri karanlıktan, ahlaki erdemlerin ışığına sevk eden bu kutlu yolculuğun anlamını kavramaya çalışmalı, bizleri mutlu bir ahiret hayatına götürecek prensipleri hatırlayarak, insani ve dini vazifelerimizi yerine getirmeye özen göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Bu mübarek gecenin; insanlığın adalet, huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını temennisiyle, başta değerli hemşehrilerimiz olmak üzere bütün Âlem-i İslam'ın Miraç kandilini tebrik ederiz.”

ATİLA ZORLU

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in mukaddes ve manevi yolculuğunu ifade eden Miraç, biz Müslümanlar için manevi bir terfidir. Bu bilinçle idrak ettiğimiz Miraç Kandili de diğer kandil geceleri gibi, insanın gönlünü aydınlatan, toplumun manevi değerlerinin güçlenmesine vesile olan, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı, milletimizin ve tüm İslam âleminin asırlardan bu yana büyük bir coşkuyla idrak ettiği mübarek gecelerden biridir. 

Bugün bizlere düşen, miracın ruhu, manası, hikmeti, hakikati ve evrensel mesajları üzerinde yeniden düşünmektir. Birer izzet ve ikram fırsatı olarak bugün ve gecelerden gerekli dersleri almak, hayatımızı bu manevi fırsatlar üzerinde yoğunlaşarak beslemek gerekir.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerimin ve İslam Aleminin Miraç Kandilini tebrik eder, bu gecede yapılan duaların İslam Aleminin kardeşlik, birlik ve beraberliğine katkıda bulunmasını temenni ederim.

BAŞKANLAR’DAN MİRAÇ KANDİLİ KUTLAMA MESAJI

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet ÇELİK ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan ALKAN Miraç Kandili dolayısıyla yayınladıkları mesajda;

Miraç, hem şahsi hayatımızda hem toplumsal hayatımızda varlığın özüne ve anlamına yolculuktur. Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Kandili'ne ulaşmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sevgili Peygamberimizin yaşadığı büyük buluşma, Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir.

Bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret göstermeliyiz. Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Kandili’mizin, sevgi ve birlik hislerimizi kuvvetlendirmesini diliyor, tüm islam aleminin Miraç Kandilini kutlar, sevgi ve saygılarımızı sunarız” ifadelerine yer verdiler.

MUSTAFA CEM KAĞNICI

Miraç, kelime manası itibariyle "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" manalarına gelmektedir. Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism-i âlet olan mi‘râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. İslam aleminde "Allah'a yükseliş ve arınma" olarak kabul edilir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hazreti Muhammed, yolculuğunda "Burak" adlı binekle seyahat etti. Beş vakit namaz, miraç gecesinde farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi verildi ve Miraç gecesinde "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti indirildi.

Müslüman dünyasının ve mazlumların büyük acılar yaşadığı bugünlerde, kinden ve nefretten uzak, haktan ve hukuktan yana, insanlık değerlerine sahip çıkan yönetimlerin iş başına geçmesi, barışın tüm toplumlarda vuku bulması en büyük temennimizdir. Son bir yıldır yaşadığımız pandemi sürecinin sona ermesi için bu mübarek gecede dua edelim.

İslam alemi için en yüksek manevi mertebeye erişmek manasına gelen Miraç Kandili'nin öncelikle tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diler, ülkemizin ve iç siyasetimizin de barışa, saygıya, hoşgörüye, kardeşliğe, insanı insan yapan değerlere ulaşmasını temenni eder, tüm vatandaşlarımızın mübarek Miraç Kandilini en içten dileklerimle kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

İSMET HATİPOĞLU

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya oradan da Allah'ın huzuruna yükseldiği bu mübarek gecenin İslâm alemi için huzura, sağlığa ve güzel amellere vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu mübarek gece de yapılan tüm dualarımızın ve ibadetlerimizin yüce Allah katında kabul görmesini yine yüce Allah'tan diliyorum. Bu mübarek gecenin hatırına yüce Allah'tan: Türk Milleti-Türk Devleti olarak birliğimizin, inancımızın ve dirliğimizin ebedi alem kapısına kadar bozulmamasını diliyorum.

Dahili ve harici düşmanlarımızın emellerine ulaşmaması için; dinimiz ve vatanımız uğruna; hayatlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyor ve mekanlarının cennet olmasını diliyorum.

Tüm Karaman'lı Hemşehrilerimin Mübarek Miraç Gecesini Kutluyor, Sağlık ve esenlikler Diliyorum.

AHMET ARI

Miraç’tan, beş vakit namaz, Bakara Suresi’nin son iki ayeti ve ümmetinden Allah’a ortak koşmadan ölen kimselerin affedileceği müjdeleriyle dönen Peygamber Efendimiz (SAV), tüm inananlara verilebilecek olan en kıymetli hediyeleri vermiştir. Bizler de, bu hediyelerin bilincinde olarak, müminler için arınma ve tertemiz olarak Allah’a yönelme anlamına gelen Miraç Kandili’ni bol dua ve ibadet ile değerlendirmeliyiz.

Miracın bize hatırlattığı değerlerin en önemlisi muhakkak Mescid-i Aksa’dır. Mescidi Aksa özgür değilse Müslümanların gönül özgürlüğü de yok demektir. Bu mukaddes gecenin, Mescid-i Aksa bilincini, özlemini ve gayretini artırarak, miracın mabedinin kurtuluşuna, işgal ve zulmün bertaraf edilmesine vesile olmasını temenni ediyorum. 

Kandil günleri gönüllerin kardeşlikle çarpıştığı ellerin dualarda buluştuğu gündür Bugünü hakkıyla geçirebilenlerden olmak duasıyla hayırlı kandiller diler, bu mübarek gecenin bütün İslam alemine sağlık ve huzur getirmesini temenni ederim.

Yorumlar (0)
17°
kapalı
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:51
İkindi 16:33
Akşam 19:33
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Günün Karikatürü Tümü