banner270

PANDEMİYE RAĞMEN YOĞUN GÜNDEM

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), 2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle öğrencilerinden mahrum bir eğitim-öğretim dönemi geçirmesine rağmen özellikle akademik ve kurumsal anlamda yaşanan gelişmelerle başarılı bir yılı daha geride bıraktı.

GÜNCEL 04.01.2021, 16:08 04.01.2021, 16:40 M. Ali
PANDEMİYE RAĞMEN YOĞUN GÜNDEM

Koronavirüse Karşı Etkin Bir Mücadele Sergilendi

2020 yılının ilk aylarında tüm dünyada panik havası yaratan koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmesiyle birlikte ilk olarak salgının yayılmasını önlemek amacıyla KMÜ'de Kurumsal Koordinasyon Kurulu oluşturularak salgına karşı etkili bir mücadele başlatıldı. Mart ayında Yükseköğretim KuruluBaşkanlığının (YÖK) kararıyla salgının önlenmesi amacıyla üniversitelerde eğitim-öğretime ara verilerek uzaktan eğitime geçildi. Bu süreçten itibaren Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) tarafından öğrencilerin derslere online olarak devamı sağlandı. Yine bu süreçte üniversite öğrencileri ve personeline yönelik gerek resmi internet sitesi üzerinden gerekse elektronik posta, mesaj sistemi ve sosyal medya hesaplarından sürekli olarak bilgilendirmelerde bulunuldu. Ayrıca üniversitenin merkezi kütüphanesi ve yüzme havuzu gibi toplu kullanıma açık alanları da önlem amacıyla bir süreliğine hizmete kapatıldı. Tedbirler çerçevesinde birimlerde yapılan dezenfeksiyon çalışmalarına ek olarak personelin ve öğrencilerin sıkça kullandıkları alanlara el dezenfektanları yerleştirilerek salgınla mücadele, bireysel ve kurumsal olarak etkili bir şekilde yönetildi.

İlde Kovid-19 ile etkin mücadele için Karaman İl Sağlık Müdürlüğü ile de protokol imzalandı. Protokol kapsamında, Karaman'da Kovid-19 tanı ve teşhis işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testlerinin yapılabilmesi için KMÜ Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİLTEM) bünyesinde bulunan Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Araştırma Laboratuvarındaki cihaz ve fiziki alanlar Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı ile eşgüdüm halinde faaliyet göstermeye başladı. Ayrıca KMÜ Mühendislik Fakültesinden çok sayıda akademisyenin oluşturduğu 3D Destek Ekibi tarafından Karaman’daki sağlık çalışanları için ‘Yüz Koruyucu Şeffaf Siperlik’ üretimine başlandı.Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Laboratuvarında bulunan 3D yazıcılar sayesinde üretilen ilk Yüz Koruyucu Şeffaf Siperlikler sağlık çalışanlarının kullanımı için Karaman İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edildi. Pandemi boyunca üretime ara verilmezken sağlık çalışanlarının yanı sıra Emniyet mensupları ve Belediye çalışanlarına da şeffaf siperlikler hibe edildi.

Yeni Akademik Birimler Açıldı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, 2020 yılında da akademik büyümesine hız kesmeksizin devam etti. KMÜ bünyesindeki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu. Böylece KMÜ’deki fakülte sayısı 10’dan 11’e yükselmiş oldu. Ayrıca Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine bağlı olarak Ermenek'te 2018 yılında temeli atılan Uysal ve Hasan Kalan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulun Resmi Gazete kararıyla kuruluşu gerçekleşirken Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı.

Tıp Fakültesi ile Devlet Hastanesi Birlikte Kullanılacak

2020 yılı KMÜ adına önemli gelişmelerle devam etti. KMÜ Tıp Fakültesinin Karaman Devlet Hastanesi ile birlikte kullanılmasına ilişkin protokol imzalandı. Birlikte kullanım sürecinin Sağlık Bakanlığı ve Karaman İl Sağlık Müdürlüğü ile imzalanan iki protokol ile tamamlanmasının ardından Karaman Devlet Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştü ve üçüncü basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet vermeye başladı.

Eğitim-Öğretim Hız Kesmedi; Yeni Bölüm ve Programlar Açıldı

Eğitim-öğretim faaliyetleri uzaktan devam ederken üniversiteakademik gelişimini sürdürdü ve 2020 yılı içerisinde üniversitede 3 yeni lisans, 7 yeni önlisans programı ile 10 yeni lisansüstü program daha açıldı. Böylece üniversitede eğitim-öğretim verilen toplam lisans programı sayısı 56'ya, önlisans programı sayısı 74'e, lisansüstü program sayısı da yine 74'e yükseldi.

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı ve Fahri DoktoraTöreni

KMÜ diğer yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da ülkemizin önemli devlet büyüklerini ağırlamaya devam etti. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı açılışı Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Yeni eğitim-öğretim yılının ilk dersini veren Lütfi Elvan'a Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalında Fahri Doktora Unvanı tevcih edildi.

Öğretim Üyelerinin Başarıları Damga Vurdu

KMÜ’lü bilim insanları ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’ne girdi. KMÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve BİLTEM Müdürü Doç. Dr. Faruk Özel ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Osman Ağar, yapmış oldukları bilimsel çalışmalarla Science Direct PLOS Biology dergisinin yayımladığı ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesine girdi. Kendi alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının değerlendirildiği liste, 1996- 2019 yılları arasında ‘Scopus Özet’ ve ‘Atıf Veri Tabanı’ üzerinden elde edilen bilgilere göre oluşturuldu. Dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanının belirlendiği listede KMÜ’den de iki bilim insanı yer aldı. Doç. Dr. Faruk Özel, 900'e yakın atıf ve h-indeksi 17; Dr. Öğr. Üyesi Osman Ağar da 1.100'ün üzerinde atıf ve h-indeksi 21 ile ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesine girmeye hak kazandı.

Ayrıca KMÜ Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Melikşah Arslan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde  "Suriye ve Filistin'de Rus Mevcudiyeti ve Osmanlı Siyaseti (1847-1914)" konulu doktora tezi ile YÖK Üstün Başarı Ödülleri kapsamında Sosyal ve Beşeri Bilimler Dalında birinciliğe layık görüldü. 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Emel Altaş Kiracı da '2020 Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Onursal Ödülü’ne layık görüldü. Dr. Öğr. Üyesi Altaş Kiracı, 'Kütle Çekim Kuramlarında Doğrusallaştırma Kararsızlığı' başlıklı tezi ile onursal ödül kazanan dört öğretim üyesinden birisi oldu.  

KMÜ'lü akademisyenler, uluslararası indeksli (Web of Science) dergilerde yayımladıkları bilimsel makalelerle KMÜ'yü üst sıralara taşıdı. Öğretim üyesi başına 1,26; öğretim elemanı başına 0,51 oranında uluslararası yayın ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, İç Anadolu Bölgesinde Faaliyet Gösteren Devlet Üniversitelerinin Genel Yayın Sıralamasında 2'nci, 2006-2008 Yılları Arasında Kurulmuş Devlet Üniversitelerinin Genel Yayın Sıralamasında 4'üncü, Devlet Üniversiteleri Genel Yayın Sıralamasında ise 10'uncu sırada yer aldı.

Akademik teşvik yönetmeliğine göre Türkiye'deki öğretim elemanlarının farklı alanlardaki performanslarını değerlendiren sıralamada ise KMÜ, Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında 26'ncı olurken, 2006 Yılından Sonra Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 8'inci oldu.

Yeşil ve Çevreci Üniversite Sıralamasında Türkiye 35’inciliği

Dünya genelinde en yeşil ve çevre dostu kampüslerin tespit edildiği Uluslararası GreenMetric sıralamasında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 545'inci oldu. Üniversitelerin kampüs ortamı, yapı ve altyapı yeterliliği, enerji kullanım verimliliği, atık yönetimi, su yönetimi, ulaşım ve eğitim gibi faktörleri dikkate alınarak toplamda altı kategoride yapılan değerlendirmeler sonucunda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, dünya sıralamasında 912 üniversite arasından 545'inci olurken,ülkemizdeki üniversiteler arasında ise 35'inci sıraya yerleşti. 

Sıfır Atık Belgesi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin sosyal sorumluluk ve çevreye duyarlılık çalışmaları kapsamında ‘Sıfır Atık' projesine vermiş olduğu destek belge ile tescillendi. 2019 yılında kurum ve kuruluşların sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, izlenmesine ve Sıfır Atık Belgesi düzenlenmesine ilişkin esasları kapsayan yönetmenliğin yayınlanmasının ardından çalışmalarına başlayan KMÜ, kısa bir süre içinde gerekli şartları yerine getirip Sıfır Atık Yönetim Sistemini kurdu. KMÜ'ye çalışmaları sonucunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 16 Kasım 2020 tarihinde Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi verildi. 

Kalite Yönetim Sistemi 

Üniversitenin 2020 yılında kurumsal yapısı güçlenmeye devam etti. Yükseköğretim Kalite anlayışı çerçevesinde ilk kez 2018 yılında ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan  Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, kurumsallaşma politikalarını istikrarlı bir şekilde sürdürerek 2020 yılında da belgelerinin güncellenmesini sağladı. KMÜ'nün Kalite ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri, bir kez daha tescillendi.

Engelsiz Üniversite ve Erişebilirlik Faaliyetleri

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde 2018 ve 2019 yıllarında İslami İlimler Fakültesi engelsiz üniversiteler kategorisinde üç bayrak ödülü alırken 2020 yılında da Kütüphane, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Kamil Özdağ Fen Fakültesi dört bayrak ödülüne sahip oldu. Böylelikle üniversitenin birimleri Eğitimde Erişilebilirlik kategorisinde iki yeşil, Mekânda Erişebilirlik kategorisinde dört turuncu, Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik kategorisinde de bir mavi bayrak ödülü alarak toplamda yedi bayrak elde etti. KMÜ’yü her geçen gün daha da erişilebilir hale getirmek için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler

Pandemi öncesi öğrenci toplulukları 2020 yılının ilk üç ayı içerisinde 77 etkinlik düzenlerken bunun 34'ünü konferans ve seminerler, 11'ini teknik geziler, 10'unu anma programları, 6'sını da kan bağışı kampanyaları oluşturdu. Akademik ve idari birimler tarafından da bu süreçte 21 farklı etkinlik gerçekleştirildi. Ayrıca üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi tarafından üç, Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi tarafından da iki ayrı eğitim ve kurs programı düzenlendi.

Haber İstatistikleri

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü, 2020 yılında pandemi dönemine rağmen 215haber yayımlayarak ildeki yerel basın kuruluşlarına içerik desteği sağlamaya devam etti. KMÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından ildeki basın kuruluşlarına 2019 yılında 510, 2018 yılında 515, 2017 yılında 510, 2016 yılında 372, 2015 yılında 380, 2014 yılında 335, 2013 yılında 360, 2012 yılında 240, 2011 yılında 219, 2010 yılında 104 ve 2009 yılında ise76 adet haber gönderilmişti.

Rektör Akgül: "Öğrencilerimizle Yüz Yüze Eğitim Yapmayı Arzu Ediyoruz"

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi nedeniyle eğitim-öğretim faaliyetlerinin uzaktan olması dışında 2020 yılı içerisinde üniversite adına güzel gelişmelerin yaşandığını belirterek, “KMÜ ailesi olarak, ertelenen bilimsel toplantılarımız ve birtakım toplumsal projelerimiz haricinde,2020 yılı içerisinde de hedeflerimiz doğrultusunda verimli bir çalışma dönemi geçirdik. 2021 yılında öncelikli olarak bizi neredeyse bir yıldır etkisi altına alan pandemi sürecinin sona ermesini ve öğrencilerimizle yüz yüze eğitime devam edebilmeyi temenni ediyoruz. Sonrasında tüm mensuplarımızla birlikte üniversitemizin gelişimi ve daha iyi yerlere gelmesi adınaçalışmaların hız kesmeksizin devam etmesini arzu ediyoruz. 2021 yılının başta KMÜ ailesi, hemşerilerimiz, milletimiz ve tüm insanlık için daha güzel ve umut dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Şubat 2021
İmsak 05:58
Güneş 07:18
Öğle 13:05
İkindi 16:12
Akşam 18:43
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 22 50
2. Samsunspor 22 46
3. Altınordu 23 41
4. İstanbulspor 22 40
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 22 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 22 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 22 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Sevilla 23 48
4. Barcelona 23 47
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Elche 22 21
19. Real Valladolid 24 21
20. Huesca 24 19
Günün Karikatürü Tümü