banner226

"Sokakları Boşuna Yıkıyorlar"

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, Dünyada ve Ülkemizde devam eden COVID19 salgınının atlatılabilmesi adına, her alanda, tüm kurum kuruluşlar ve toplumca dikkatli ve tedbirli olunması gereken bir süreçten geçtiğimizi söyledi.

Kağnıcı gündemle ilgili yaptığı açıklamada şu değerlendirmeyi yaptı; Bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Karaman Belediyesi, içinde çok çeşitli kimyasal maddelerin olduğu sıvılarla kent meydanlarını, mahalleleri gün gün yıkıyor. Ancak unutulmamalı ki buralar iki saat içinde eski haline geliyor. O zaman bu kimyasallar nereye gidiyor? Bu maddeler ağaç köklerini kurutuyor, çok sayıda bakteri ve mikroorganizmayı öldürüyor. Yani ekosistemi bozuyor. ‘’Uzmanlar, virüslerin insanların doğal hayata müdahale etmesinden kaynaklandığını söylüyor. Doğaya verdiğimiz tahribatlar ortadayken bizler temel hijyen kurallarını uygulamak yerine kimyasal kullanmayı tercih ediyoruz. Bu kimyasallar yeni hastalıkların oluşma ihtimalini arttırıyor.

Sokakları Yıkamanın Bir Faydası Yok

Bu pandemi döneminde Karaman Belediyesinin sokakları değişik kimyasallarla yıkamasının enfeksiyon zincirini kırma açısından hiçbir faydası maalesef ki bulunmamaktadır. Şehirlerdeki bulaşma zincirini kırmak için kapalı mekanlar, vatandaşlarımızın toplu olarak bulunma ihtimalinin yüksek olduğu yerler sağlık kuruluşları, bankalar, eczaneler, kamu kuruluşları, kapılar, asansörler, ortak kullanılan tuvaletler gibi yerler öncelikle ve sık sık dezenfekte edilmeli, bireysel olarak ise çamaşır suyunun 10’da bir oranında seyreltilerek günde en az iki kez temizlenmelidir. Yerel yönetimlerin atık toplamaya büyük özen göstermesi gerekiyor. Enerjimizi salgına faydası olmayan işlere harcamamalıyız.

Daha önce yaptığımız açıklamalarda halkımızın alışveriş ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşıladığı pazaryerlerinin birçoğu açık ve fiziki koşulları gıda güvenliği açısından ne yazık ki yetersiz durumda olduğuna dikkat çekmiştik. Gıda kontrolleri Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla yapılmakta olsa da yerel yönetimler de gıda terörüyle mücadelede etkin rol almalıdırlar. Bu dönemde temel ihtiyaç kategorisinde yer alan gıdanın "güvenilir gıda" zincirinde arzını sürdürebilmek toplumsal bir görev haline gelmiştir. Ancak bugün karşılaştığımız ekmek satışlarında ki son durum bizlere gerekli denetimlerin yapılmadığı, tüketicilerin hala ciddiyeti kabullenmediğini, işletmelerin yapılan uyarılara uymadığını göstermektedir.

Korona Gıda ile Bululaşmaz

Virüsler gıdada üreyip çoğalamayan dolayısıyla da gıdaların bozulmasına sebep olmayan mikroorganizmalardır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Amerika Gıda ve İlaç Otoritesi (FDA) ve Amerika Tarım Birimi’nin (USDA) araştırmaları virüsün gıdalar ile bulaşmadığını ortaya koysa da, virüslerin yüzeylerde belirli süre hayatta kalmasının mümkün olduğu bilinmektedir.  Bu sebeple de gıdaların üretilmesi, hazırlanması, depolanması, satışı ve tüketilmesinde iyi hijyen uygulamalarının (GHP) takip edilmesi önemlidir. İyi hijyen uygulamaları kurallarına uyularak üretilen gıda ürünlerinde COVID-19‘un bulunması pek mümkün görülmezken, gıda üreten işletmelerde çalışan personellerin ve gıda tüketicilerinin;

Üretim, işleme ve tüketim aşamalarında ayırma ve tasnifleme işleminin doğru şekilde yapılması, alışverişte çiğ hayvansal gıdalar ile diğer gıdalar ve gıda olmayan maddelerin birbiri ile temas etmeyecek biçimde ayrı poşetlere konulması,  pişmiş ve çiğ gıdaların birbiri ile temas ettirilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Her zaman olduğu gibi, bu süreçte de gıda ve gıda ürünleri alırken ambalajlı, ambalajı zarar görmemiş, iyi hijyen uygulamaları ve gıda güvenliği yönetim sistem uygulamalarını uygulayan, gıda mühendisi veya ilgili meslek mensupları tarafından denetim ve kontrole tabi olan kayıtlı veya onaylı işletmelerde üretilen gıda ürünleri tercih edilmelidir. Özellikle merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı ve denetim mekanizmasından uzak gıda işletmeleri halk sağlığını korumak açısından ALO 174’e ihbar edilmedir.

Covid-19 virüsü ile mücadele de ilk günden beri fedakarca, kendi sağlıklarını hiçe sayarak milletimiz için çalışan, emek veren sağlık çalışanlarımıza, Afad ekiplerimize, emniyet güçlerimize, Türk Silahlı kuvvetleri mensuplarımıza, gönüllülerimize ve belediye çalışanlarımıza, emekçi insanlarımıza teşekkür ediyorum. Onların çalışmaları ve milletimizin birlik, beraberliğiyle ve duyarlılığı ile bu zorlu günlerinde üstesinden dün olduğu gibi bugün de geleceğiz. Yaşadığımız bu krizi, bilimin ışığında ve dayanışma ile aşacağımıza inancımız tamdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Begüm 2 ay önce

Herşey bu Karamanın güzel halkı için

Avatar
Şule Dönmez 2 ay önce

Sokaklar yıkanmasa ona da bi bahane bulacaksınız amacınız destek olmak tebrik etmek değil eleştiri yapıp köstek olmak yapacağınız en iyi şey bu tabii!!!.. varsa öneriniz eleştiri yapacağınıza marifetinizi gösterin
Karaman ehline emanet
Teşekkürler Savaş Başkan

Avatar
Metehan 2 ay önce

Dünyada üç çeşit insan vardır; değişimi meydana getirenler. Değişimin oluşmasına imkân sağlayanlar. Olanları hayretle izleyenler.Siz sadece izlemeye devam edin.Savaş Başkan Karaman'a halkına sevdasini veridigi defalarca dile getirdiği kadim şehrine imkanlari ne kadar kisitli olursa kardesleri abileri Karaman Halkı sevdikleri ile inandığı ve basarizliktan hic korkmadan yürüdüğü yolda devam edecektir.Sizler eleştiriyorsanız;
Savaş Başkan'ım Doğru yoldadır.

Avatar
Tayyibe 2 ay önce

Herkesin hayatı tehlikedeyken bari siyaseti bırakıp yapılanı takdir edip. Ben ne yapabilirim diye düşünün ama halkı korkutarak yada yapılan işleri karalayarak değil. Ben bir akp li olarak bunu yazıyorsam sende yap. Allah razı olsun Savaş beyden.

Avatar
Ahmet 2 ay önce

Savaş başkana teşekkürler Allah razı olsun Karaman’ın her bir sokağını dezenfekte ediyor halkın dağlını düşünen bir insan ey insanoğlu eleştirmede takdir et o insanı karaman halkımız seçti yorulmadan azimle çalışıyor gecesini gündüzüne katarak karaman ehline emanet

banner207

banner254