ümraniye evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat

SÖNMEZ:

Vali KAHRAMAN basın mensuplarının ilgisine teşekkür ederek başladığı konuşmasında: “Bir şehirde huzur ve güven en temel ihtiyaçlardan biridir. Son günlerde ulusal ve yerel medyada Karaman’da asayiş suçlarına dair verilerde, çocukların karıştığı olay sayısının 1906 gibi abartılı bir rakamla verildiğini görüyoruz. Bu yanlış verilerde, emniyet ve jandarma teşkilatımızda şehrimizin huzur ve güvenini tesis etmek için çalışanlara büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bizim elimizdeki veriler bundan çok çok düşük ve Karaman ülkemizin en huzurlu, en güvenli şehirlerinden biridir. İl Emniyet Müdürümüz Lütfü Bey birazdan sizleri bu veriler konusunda bilgilendirecektir. Bu şehrin huzurunu ve güvenini tesis etme noktasında siz değerli basın mensuplarına da ciddi görevler ve sorumluluklar düşüyor. Yapılan yanlış yayınlarda belki de çocuklara daha çok dikkat çekilmek isteniyor; ama hiç kimsenin bir halkı huzur ve güven noktasında şüpheye ve kaygıya sürüklemeye hakkı yok. Ki çocuklar bizim geleceğimiz ve ilimizdeki ilgili bütün kurumlar, çocuklarımızı ve aile yapımızı daha güvenli ve daha güçlü noktalara taşıyabilmek için azami ölçüde gayret sarf ediyor. Evlilik okulu, ana-baba okulu çalışmalarımız da bunun en güzel örneği diye düşünüyorum. Elbette ki gönlümüz hiç kötü olay yaşanmasın istiyor; ama şu da bir gerçek ki insanın olduğu yerde ister istemez asayiş olayları da olacaktır. Biz yaşanan olumsuzlukları en aşağıya çekmenin gayretindeyiz. Hiç faili meçhul olay kalmasın, hiçbir çocuk suça karışmasın, bir şekilde suça karışan çocuklarımız ve yetişkinlerimiz tekrar doğruya ulaşsın, her insanın hayatını yalnız güzellikler kuşatsın diye çalışıyoruz. Yıllara göre verilere baktığımız zaman da bu konuda güvenlik güçlerimizin ciddi başarılara imza attığını görüyoruz.”dedi.

İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ ise hiç kimsenin bir şehrin huzuruna dair yanlış bilgilendirmelerde bulunmaya hakkı olmadığını, aslında halkımızın gerçeklerin farkında olduğunu belirterek: “Bir şehirde güven içinde yaşamanın önemini hepimiz biliyoruz. Bunu sağlamak içinde 24 saat ilimiz bazında sayın valimizin emir ve direktifleri doğrultusunda çalışıyoruz. Bütün amacımız hukuk çerçevesinde kanun hâkimiyetini sağlamak… Yıllarca mücadele edilip insanlara güvenlik konusunu içselleştirme noktasında bir noktaya geliyorsunuz. Akabinde hiç ummadığınız bir noktadan hiç alakası olmayan rakamlarla bu olgunun yıkılmaya çalışıldığını görüyorsunuz. Ben zannediyorum ve iddia ediyorum ki bu kitabı yazan dostumuz, ülkemizdeki güvenlik olgusunun ulaştığı noktayı gerçekleriyle yazmış olsa idi kimsenin ilgisini çekmeyecekti. İnsanların ilgisini çekmek için o konuda “acabaları?” ortaya çıkaracaksınız ki dikkat çeksin. Kendimizi sorgulama gereğini hissettirdiği için ben bu kitabı yazan arkadaşa teşekkür ediyorum. Şu bilinmelidir ki Karaman huzur bakımdan en güvenilir illerin başını çekmektedir. Asılsız ve yanlış rakamlarla İlimizde güvenlik sorunu varmış gibi gösterilmeye çalışılması Emniyet ve Jandarma mensupları olarak bizi son derece üzmüştür.”dedi.

İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, asayiş olaylarıyla ilgili oranları basın mensuplarıyla paylaştığı konuşmasında verilen rakamların gerçek rakamlardan çok uzak olduğuna dikkat çekerek: “Çocuk suçlarına yönelik verilen 1906 rakamı gerçeği yansıtmıyor; çünkü 2010 yılında çocuk şüpheli sayısı 666; çocukların karıştığı olay sayısı 404’tür. Bu 2011 yılının 8 aylık döneminde ise şüpheli çocuk sayısı 469; çocukların karıştığı olay sayısı 288’dir. Kimsenin çocuklarımızı bu şekilde göstermeye hakkı yok. Onlar çocuk ve biz onları topluma kazandırmak için uğraşıyoruz. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum biz güveni ve huzuru tesis etmek için her olayı, her ihbarı kayda alıyoruz. Verdiğim rakamların içinde çok çok küçük olaylar da var. Ama biz küçük demiyor, önemsiz demiyor her olayı-her ihbarı değerlendiriyor ve bu yönde çalışıyoruz. Bu olayların, bu kayıtların içinde arkadaş arasındaki küçük tartışmalardan tutun da, 1-2 yaşındaki bir çocuğun bilmeden tuz ruhu ya da ilaç vb. şeyler içmesine kadar her şey var. Şimdi siz 1 yaşındaki ya da 2 yaşındaki çocuğa suçlu diyebilir misiniz? Karaman’da suça karışan çocuk sayısı 20-30’u geçmiyorken, neredeyse 1906 çocuğun suça karıştığını iddia etmek en çok Karamanlıları incitir. Siz değerli basın mensuplarının bu konuda daha hassas davranması Karaman’ın huzuru ve güveni açısından büyük önem taşıyor.”dedi.

Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ’in bilgilendirmesinden sonra soru-cevap kısmında söz alan basın mensupları, toplantıdan gayet memnun kaldıklarını ve bundan sonra daha hassas davranacaklarını ifade ettiler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner160

banner236

banner207

banner201

< meta name="Yandex-verification" content="31dbfa85fb1a359b" /> < html> < meta http-equiv = "Content-Type" content = "text / html; charset = UTF-8"> < body>doğrulama: 31dbfa85fb1a359b < body > < / body> < / html>