ümraniye evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat

Valilik harekete geçti!
banner250

İçişleri Bakanlığı Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki 5 alanda yapılan imar planlamasında cami inşaatı belirledi. Cami yapımının inşaatı sırasında ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi alanları farklı amaçla kullanacaklarını belirterek cami yapımını durdurma kararı aldı. Diyarbakır Valiliği de HDP'li

Diyarbakır Valiliği, HDP'li Büyükşehir Belediyesinin Kayapınar ilçesinde cami yapımı için belirlenen alanların farklı amaçlarla kullanımı amacıyla imar planını değiştirmesi üzerine yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurdu.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan dönemde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, merkez Kayapınar ilçesindeki 5 alan imar planında cami inşaatı için belirlendi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde seçilen HDP'li belediye yönetimince, imar planında park ve dini tesis alanıyken sadece park alanı yapılmak üzere hazırlanan nazım imar planında değişiklik yapılması için 21 Haziran'da belediye meclisi kararı alındı.

"YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİMİZ..."

Valilik, Büyükşehir Belediye Meclisinin bu kararının mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması talebiyle Diyarbakır Nöbetçi İdare Mahkemesine başvurdu.

Mahkemeye sunulan dilekçede imar planındaki sosyal ve teknik altyapı alanının kaldırılabilmesinin ancak bu tesisin hizmet götürdüğü bölge içinde eş değer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabileceği vurgulanarak, meclis kararı ile imar planı değişikliğine gidilerek dini tesis alanının kaldırılması karşısında aynı bölgede eş değer yeni bir alanın dini tesis alanı olarak ayrılmamış olmasının, verilen kararın kanuna aykırılığını ortaya koyduğu belirtildi.

"Mevzuat uyarınca dini yapı alanlarına ilişkin planlarda ve değişikliklerinde il müftülüklerinin görüşü alınmalıdır. İl müftülüğü ile yapılan şifahi görüşmelerde meclis kararının alınması öncesi belediyece kendilerinden herhangi bir görüş alınmadığı da bildirilmiştir." ifadelerine yer verilen dilekçede, dava konusu edilen meclis kararının bu yönüyle de hukuka aykırı olduğu bildirildi.

DİLEKÇEDE ŞUNLAR KAYDEDİLDİ:

"Park ve dini tesis alanı olarak düzenlenen alanın imar planı değişikliği ile sadece park alanı haline getirilmesinde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı gözetilmemiş, siyasi çatışma saikiyle hareket edilmiştir. Zira plan değişikliğine gidilen alanda cami yapımına başlanmış oldu ve bu karar ile kamu yararı değil, aksine kamu zararına sebebiyet verileceği açıktır. Dava konusu ettiğimiz kararın uygulanması halinde inşaatına başlanmış caminin kaldırılacağı, bu durumun kamu hizmetinin aksamasına neden olacağı, boşaltma sırasında oluşan masrafların kamu zararına sebebiyet vereceği, yeni bir yerin tahsisinin gerekeceği dikkate alındığında dava konusu edilen işlemin açıkça mevzuata aykırı olması ve uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların meydana geleceği gözetilerek yürütmeyi durdurma talebimiz kanuni açıdan zorunluluk arz etmektedir."

İNŞAATINA BAŞLANAN CAMİLER DE VAR

HDP'li belediyenin imar planı değişikliği ile yapımını engellemek istediği camiler arasında temeli atılan ve inşasına başlananlar da var.

Belediyenin bu kararı, Diyarbakır'da bazı sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tepkisine neden oldu.

"CAMİ YAPILMASI İHTİYAÇTIR"

Kayapınar Camileri Yaptırma, Yaşatma, Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muzaffer Kabayer, yaptığı açıklamada, temeli atılan ve yapımına başlanan 2 bin 500 kişilik caminin ilçe için ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Kayyum zamanında burası cami için tahsis edildi. Temelini atıp bu seviyeye getirdik. Bu caminin etrafında binlerce kardeşimiz oturuyor. Burada cami yapılması ihtiyaçtır. Cami yapmaktan vazgeçmeyeceğiz." diyen Kabayer, belediyenin aldığı bu karardan vazgeçmesini beklediklerini belirtti.

KABA İNŞAATININ BÜYÜK KISMI TAMAMLANMIŞTI

Diyarbakır Din Hizmetleri Derneği Başkanı Sezai Saylık da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin kararını haksız gördüklerini söyledi.

Saylık, "Diyarbakır'da, bu bölgede doğru dürüst cami için alan tahsis edilmemiş. Camimize dokunulmasına tepkimizi göstereceğiz. Mezopotamya Mahallesi'nde yapımına başladığımız Yunus Emre Camisi'nin kaba inşaatının büyük kısmı tamamlandı." dedi.

Eğitimci-yazar Eyüphan Kaya da belediyeye görevlendirme yapılan dönemde cami için ayrılan alanların HDP'li yönetim tarafından imar planı değişikliği ile farklı amaçlarla kullanılması kararı alınmasını doğru bulmadığını dile getirdi.

"HDP'ye diyoruz ki: 'Kendinizi bu halka anlatma niyetindeyseniz önce bu dinle, camiyle, diyanetle barışın.' 5 bin kişiye bir cami yapılması gerekiyor. Böyle bir imar planı var. Kayyumlar bunu dikkate alarak camiler için yer verdi. HDP'li belediye de bu camileri yıkmak gibi bir teşebbüste bulunacak. Bu, akıl karı değil." ifadelerini kullanan Kaya, bu karardan geri dönülmesini beklediklerini kaydetti.

"CAMİYE İHTİYACIMIZ VAR"

Esnaf Metin Doğan da camilerin yerleşim yerlerine uzak olduğunu söyledi.

"Camilere uzak olduğu için arabayla gitmek gerekiyor. Herkesin buna gücü yetmiyor. Ramazanda mahallemizde cami olmadığı için birçok insan evinde teravih kılmak zorunda kaldı. Bu caminin yapılmasını istiyoruz. Etrafımızda namaz kılacak cami yok. Hastamız var, yaşlımız var. Burada namaz kılacak yer bulamıyoruz, camiye ihtiyacımız var." diyen Doğan, esnaf olarak belirlenen alanlarda cami yapılmasını istediklerini dile getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner160

banner248

banner249

banner251

banner207

< meta name="Yandex-verification" content="31dbfa85fb1a359b" /> < html> < meta http-equiv = "Content-Type" content = "text / html; charset = UTF-8"> < body>doğrulama: 31dbfa85fb1a359b < body > < / body> < / html>