ümraniye evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat

Buradaki İslamcılık ifadesi,Müslümanların tüm dünyada birliğini savunan Ve İslamın hayat tarzı olarak yaşama geçmesini savunan düşünceyi biçimini ifade etmektedir.Yoksa toplumda müslüman olan Ve kendini başka bir düşünce yoluyla ifade edenleri ayrıştırma amacıyla kullanılmamıştır.

Türkiye de ki İslamcılık düşüncesi özellikle 40 lı 50 li yaşları bulmuş bir nesil ,geniş ölçüde Dünyadaki İslami hareketlerden ve özellikle Hasan El Benna,Mevdudi,Seyyid Kutup,Ali Şeriati gibi İslami Düşünürlerin tercüme eserlerinden çok etkilenmiştir.Kuşkusuz bu düşünürler İslami düşünceyi kavramak ve İslamcılık fikir hareketini anlamak noktasında önemli eserler ortaya koymuşlardır.

Ancak bu düşünürlerin dile getirdiği görüşler ve ileri sürdükleri tezlerin kendi özgün toplumsal şartlardan doğmuş olması muhakkaktır.Mısır,Pakistan,İran vb.ülkelerin içinde bulunduğu kültürel,sosyal,coğrafi ve ekonomik koşullar düşüncelerinin olgunlaşmasında etkili olmuştur.O toplumsal dokuya ait koşullar ise Türk toplumunun değerlerine çoğu kez yabancıdır.Örneğin Arab yarımadasının yaşam tarzı,gelenekleri,kültürleri Türk Toplumuyla çoğu zaman önemli farklılıklar arz etmektedir.Bu nedenle adını saymış olduğum pekçok İslami Düşünürün sunmuş olduğu çözümlerin ülkemizde pratik olarak uygulama alanı zaten yoktur.Birde buna son yollarda İslam dünyasındaki fikir çoraklığı ve düşünce fukaralığı eklenince nasıl bir manzara ile karşı karşıya olduğumuz ortadadır.

Ülkemizde özellikle Osmanlının son döneminde özgün halini alan İslamcılık düşüncesi Mehmet Akif ten,Necip Fazıl’a ,Rahmetli Necmettin Erbakan dan,Hayrettin Karaman a,Sezai Karakoç tan İsmail Kara’ya kadar,Türkiye Sosyolojisinin gerçekleriyle uyumlu eserler ortaya koymak suretiyle düşünce dünyamızı ve ufkumuzu zenginleştirmişler dir.

Bugün Türkiye İslamcılığı eski zengin düşünce üretme kabiliyetinden uzaklaşmıştır.Bu nedenle tercüme eserlerle yol bulma yerine,Türkiye nin sosyo-kültürel dokusuna uygun ,bu toprakların ruhunu kavrayan,düşünce dünyamıza can suyu akıtan,rehberlik edecek kitap,dergi,makale gibi entellektüel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye İslamcıları bu manada sürüm yükseltmek zorundadır.Bu ülkenin gerçeklerine uygun olarak,Din-Devlet,Din-Toplum,Ahlak-Din,Hukuk-Adalet-Din,Ekonomi-Din gibi temel meselelerde günümüz dünyasına Ve yeni yetişen nesillere aydınlık yol göstermek zorundadır.Bu da ancak yeniden ilim ve fikir seferberliği ile mümkün olabilir.Siyasetin kısır çekişmelerinden sıyrılarak ,abandone olmuş zihnimizi toparlamak durumundayız..

Saygılarımla..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner160

banner248

banner249

banner251

banner207

< meta name="Yandex-verification" content="31dbfa85fb1a359b" /> < html> < meta http-equiv = "Content-Type" content = "text / html; charset = UTF-8"> < body>doğrulama: 31dbfa85fb1a359b < body > < / body> < / html>