"Patronlar Kulübü Değiliz"

Kısa zaman önce kurulan MÜSİAD Karaman şubesi; Karaman’da bulunan İş adamı ve sanayicileri bir çatı altında toplayarak, Karaman ve Sanayicileri için faaliyetlerini sürdürüyor. MÜSİAD Karaman Şube Başkanı Turgay BAŞ STK’ların ve MÜSİAD’ın Karaman için yapması gereken faaliyetler etkinler hakkında bir röportaj yaptık.

MEYDAN: Başkanım hayırlı olsun kısa zamanda Karaman MÜSİAD ı oluşturdunuz. Karaman için MÜSİAD’ın ne gibi katkıları ve etkinlikleri olacak, MÜSİAD ne iş yapar?

Turgay BAŞ: Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Derneği Karaman Şubesini Karaman’da bütün sanayici ve iş adamlarımızın desteği ile oluşturuldu. MÜSİAD, sanıldığı gibi Patronlar lobisi yada kulübü olarak işlemiyor. Sivil Toplum Örgütlerinin en büyüğü diyebiliriz. Sosyal ve Kültürel etkinliklerin yanı sıra sosyal yardımlaşma ve bulunduğu çevrenin her anlamda gelişmesi için çalışan bir dernektir.

MEYDAN: MÜSİAD’ın siyasi bir kimliği yada desteklediği bir görüşü varmı?

Turgay BAŞ: MÜSİAD’a üye olan yada yönetiminde bulunan bütün üyelerimizin mutlaka bir siyasi görüşü var. Fakat ortak noktamız; Türkiye’nin ve Karaman’ın gelişimine katkıda bulunmak için faaliyet göstermektir.  Karaman’ın faydasına olan ortak paydada buluşmamız için bir siyasi görüşe üye ve sempatizanı olmamız gerekmiyor. Önemli olan Karaman’ın sorunlarına iş adamı ve sanayicilerin çözüm üreterek katkıda bulunmalarıdır. Bu amaç için bir araya geldiğiniz zaman siyasi farklılıkları bir kenarı bırakarak memleketin salahiyeti için ne gerekiyorsa yapmak en aklıselim hareket olur.

MEYDAN: MÜSİAD gibi etkin bir STK’nın Karaman Temsilcisi olarak 7 Haziran seçimleri sonucunda oluşan tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Turgay BAŞ: 7 Haziran seçimleri Ülkemiz ve Karaman için hayırlı olsun. Karaman seçim sürecini olumlu bir şekilde tamamlamıştır. Ak Parti, UDH Bakanımız Lütfi Elvan veMilletvekilimiz Mevlüt Akgün’ün olumlu icraatların altına imza atmasının neticesi olarak iki Milletvekilini meclise açık ara farkla taşımıştır. Karaman 13 yıllık istikrarın devamını istemiştir. Fakat Türkiye genelinde dış ve iç güçlerin ve farklı siyasallaşmanın etkileriyle tek başına hiçbir partinin hükümet kurmasına yetki verilmemiştir. Bu durum karşısında Türkiye’nin daha fazla zarar görmemesi için biran önce hükümetimizin kurulması ihtiyaçtır. Eğer koalisyonlu bir hükümet kurulacaksa halkın %41lik oyunu almış AK Parti’nin içinde bulunmadığı bir Hükümeti desteklemiyoruz.

MEYDAN: Seçimden sonra oluşan tabloyla ilgili olarak seçim sisteminin etkisinin olduğunu düşünüyor musunuz?

Turgay BAŞ: Türkiye’nin kazanımlarının kaybedilmemesi ve istikrarın devamı için; seçim sisteminin mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. %41 oy almış bir partinin tek başına hükümet kuramaması bunun açık göstergesidir. Fakat MÜSİAD olarak bu düşüncelerimiz tamamen tavsiye olarak görülmelidir. MÜSİAD’ın siyaset dışı bir kurum olduğu unutulmamalıdır.

MEYDAN: Başkanım yakın zamanda Karaman’da planladığınız faaliyetleriniz olacak mı?

Turgay Baş: Şuan da planladığımız çok farklı sosyal etkiliklerimiz var. Fakat netleştirmeden ifade etmeyi doğru bulmuyorum. Kısa zamanda basınla paylaşacağız.

Sanayicilerimiz için Ramazan’dan sonra Fas, Tunus, Kosova ve yurt dışındaki birçok sanayici ve iş adamları ile Karamanlı Sanayicilerimizi buluşturacağız. Bu kapsamda geniş çaplı bir çalışma yapıyoruz
Ramazan Bayramı Namazı çıkışında gelecek nesillerimizin teminatı olan çocuklarımıza MÜSİAD olarak belli camilerde hediyelerini vererek çocuklarımızı sevindireceğiz.

Ramazan münasebetiyle sanayicilerimiz ve Halkımızın bir sofrada buluşması için Aktekke kent meydanında iftarımız olacak. 27 Haziran Cumartesi günü bütün hemşerilerimizi iftarımıza bekliyoruz.

MEYDAN: Başkanım bizi kırmayarak sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Turgay Baş: Bende teşekkür ediyor, Meydan Gazetesine yayın hayatında başarılar diliyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner160

banner207

banner254