Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanımızca 21 Ocak 2017 tarihinde atanan Rektör Sayın Prof. Dr. Mehmet AKGÜL 26 Ocak 2017 Perşembe günü KMÜ’de görevi devraldı. Devir teslim törenindeki FETÖ ile mücadele vurgusu dikkat çekiciydi ve kamuoyunda yankı buldu. İlk icraatı da harika bir vefâ örneği olarak, rektörlüğe atanması vesilesiyle tebrik edecek gerçek veya tüzel kişilerin, çiçek veya kişisel hediye yerine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, FETÖ darbe girişimi sırasında şehit edilen vatandaşların aileleri ile gazi olanlara yönelik başlatılan 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası’na bağış yapılması talebi oldu. İkinci icraatı aynı gün KAMU Yönetimcisi arkadaşımız Prof. Dr. Ercan OKTAY’ı Rektör Yardımcısı olarak atamak oldu. Üçüncü icraatı Cuma günü, ikinci gün, altı aydır haksız yere geciktirildiğini düşündüğüm Doç. Dr. Kamil ARI’nın özlük hakkı olan doçentlik kadro atamasını yapmak oldu.
 Bütün bunlar, adaletin, liyakatin, tecrübenin ve insan haysiyetine saygının bir habercisi olsa gerek. Üniversitemiz adına, şehrimiz adına ve ülkemiz adına sevindirici. Bütün bu icraatlar sanki Hazreti Peygamberin Vedâ Hutbesi’nde söylediği: “Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin  anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız” talimatını yerine getirmek gibi. Meşhur mecelle kâidesidir: “Def’-i mefsedet, celb-i menâfîden evlâdır”. Yani zararlı şeyleri uzaklaştırmak, faydalı şeyleri elde etmekten daha mühim ve önceliklidir. Esas olan yaraya merhem sürmeden önce temizlik yapmaktır. İlk başlangıçlar önemlidir. Nasıl başlarsa öyle gider.
Seçim sürecinde Rektör Adayı olarak gezerken uğradığım öğretim üyesi arkadaşlardan bir tanesi: “Hocam biz üniversitemizi Peygamberimiz SAV gibi yönetecek bir Rektör istiyoruz” demişti de. Ya Rabbi ben neye soyunmuşum, bu nasıl gerçekleştirilebilir diye yürek ürpertisi hissetmiştim. O süreçte samimiyetle, iç muhasebemde bu işi mevcut adaylar içerisinde benden daha iyi yapabilecek bir başka adayın olduğuna inansam aday olmazdım dedim. Bir mes’uliyet gereği adaylık ihalesinin kendi iç auramda omuzlarıma kaldığını söyledim. Bütün bunlara rağmen kampanya sürecinde, hem seçim beyannamemde hem de öğretim üyelerini ziyaretlerimde en layık adayın hocalarımızca seçilmesi, YÖK tarafından tercih edilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından atanması dileklerimi izhar ettim. Bugün çok tasvip ettiğim, üniversitedeki seçim safhasının kaldırılması ve yeni kanuna göre müracaat eden adaylar içerisinden YÖK’ün seçtiği üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanımızca atanmış üniversitemizin yeni Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet AKGÜL’ün en layık aday olduğuna inanıyorum. Şeyh Edabâli’nin Osman Gazi’ye nasihatlerini unutamam: ”Ey oğul gücün kıla bağlı…” diye başlayan.
 Bendeniz Sayın Rektör Prof. Dr. Mehmet AKGÜL’ü tekrar tebrik ediyor, muvaffakiyetler diliyor ve başlangıç icraatları için de memnuniyetlerimi kamuoyu ile paylaşıyorum.
Selam ve saygılarımla,
 
Prof. Dr. Ali ŞAHİN
KMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner160

banner207

banner254