S.P. Gençlik Kollarından Harçlara Tepki

  Değerli basın mensupları;

Bugün 26 Şubat 2011 Cumartesi, Üniversite öğrencilerinin, insafsızca maddi zorluklara itilmesini, hayatlarının en önemli evrelerinden biri olan eğitim sürecinde sıkıntılarla ve yokluklarla boğuşmalarını içimize sindiremediğimizi  belirtmek istiyoruz.

Biz, Milli Görüşün tek  temsilcisi olan Saadet Partisi’nin Karaman İl Gençlik Kolları olarak, bireyin en doğal insan haklarından biri olan eğitime ulaşmasının yüksek miktarlardaki harçlarla zorlaştırılmasını, hükümetin öğrencileri ve ailelerini zor durumda bırakarak mağdur etmesini kabul etmiyoruz. Hükümetin, ekonomik başarısızlıklarının cezasını, eğitimde, üniversite öğrencilerine fatura etmesini, iş hayatında işçilere, memurlara ve esnafa fatura etmesini doğru bir yönetim tarzı olarak görmüyoruz.

              Mevcut hükümet, Anayasaya göre ilköğretimden üniversiteye kadar devletin güvencesi altında olan eğitim hizmetlerini adım adım ticarileştirmek istemektedir.  Devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasındaki fark ortadan kaldırılmakta, bu durum özel üniversitelere avantaj sağlamaktadır. Üniversite harç miktarlarının yüksek tutulmasıyla, adeta milletimizin gelir durumu düşük evlatlarına, devlet üniversitelerinin yolu kesilmek istenmektedir.
               

 Ey yöneticiler!

Bir öğrencinin değişmez menüsü arasında bulunan sahanda yumurtayı siz sadece bir nostalji olarak mı hatırlıyorsunuz? Oysa bu öğrenciler için açlığın giderilmesi için sıradan bir menüdür.

Üniversite harcını ödeyemediği için çalışmak zorunda olan ve bu yüzden, ikinci öğrenimi tercih eden milyonların iki bin, üç bin Türk lirası  harç ödediğini ilk defa bizler mi sizlere duyuruyoruz ?.

Asgari ücret ile çalışan babanın her türlü  imkanlarını  zorlayarak okutmak istediği oğlunu hiç görmüyor musunuz? Okulların duvarları, harçlarını ödeyemediği için üniversite ile ilişiği kesilen öğrencilerin adları ile doludur.            

 Değerli Gençler ;

AKP Hükümeti “ Bugün protesto eder ,yarın unutur ve alışırlar” diye düşünmeye ve rahat rahat seçim kazanmaya alışmış görünmektedir.

Saadet Partisi gençliği olarak bizler bugün olduğu gibi yarın da  milletimizin hislerine tercüman olmaya devam edeceğiz. Biz Milli Görüşçüler, her zaman mazlumun ve mağdurun hakkını savunacağız. Milletten yanayız şarkıları söyleyerek milletin evlatlarına üniversite kapılarını kapatma devri artık sona ermiştir.

Yetkili kanallar apar topar bir açıklama ile Açık öğretim lisesi harçlarında indirim yaptığını duyurdu.

Ey bu aziz milletin kıymetli evlatları;

Bu indirimler göz boyama ve aldatmacadan başka bir şey değildir. Yirmi Liralık  lise harcını on liraya indirseniz ne olur, indirmeseniz ne olur?

12 Haziran seçimlerinden sonra Saadet Partisi iktidarıyla halkımızın yüzü gülecek, Bolluk ve bereket gelecektir.

               Şimdi açıklamaları duyar gibi oluyoruz…Diyecekler ki Efendim! “Yeni yasalar ile harç borcunu ödemeyenlerin okuldan atılmasını engelliyoruz “…

Gençler aç, işsiz , bir çekyat ve ucuz çay ile yıllarını fakültede geçirirken borç ve faiz ile artan harçları nasıl ödesin. Mezun olunca iş bulamayan milyonların faizini on yılda bir silmekle sorunu çözdüğünüzü iddia edemezsiniz !

 Bizler her zamanki gücümüzle, ideallerimizle, derdimizle gençliğimizin yanındayız.  Adaletli olduğunu iddia edenlerin zulmün karşısında ki sessizliğine karşı yine mazlumların yanındayız.

Çünkü biz fildişi kulelerin  burjuva gençliği değil milletin özü ve mayası Milli Görüş gençliğiyiz, adil olduğunu iddia edenlere inat. Biz; milletimiz, gençliğimiz ve öğrencilerimiz için SAADET istiyoruz.

Bir öğünde ki; Çay ve bir simit parası dahi asgari ücretliye yetmezken.

Sadece burs yolunu gözleyen öğrenciye yetecek olan nedir? Açlık mı? Hüzün mü? Dert mi? Tasa mı? 

             Bütçenin faiz yükü, çiftçi babasının etinden tırnağından arttırarak yolladığı 3 kuruşlarla  öğrencinin sırtına yüklendi. Yılda 50 milyar TL faize ödenen ülkemizde, öğrenci harcı ile mi bütçe kuruyorsunuz?

Tek derdi harç parasını denkleştirmek olan bir öğrenciden siz hangi ilmi çalışmaları bekliyorsunuz. İlim âşıklarımızın karnı aç. Daha bir açık öğretim fakültesinin harcı bile 450 TL ‘dir. Bunun yanında hukuk, tıp ve mühendislik fakülteleri gibi fakültelerin hali ise içler acısıdır.

               Ey hükümet! Bu söylediklerimiz Saadet Partimizin size baba ocağı nasihatidir. Bu meydanlar nice haksızlıkları bertaraf etmiştir. Eğer siz düzeltmezseniz biliniz ki bu millet gereğini yapacaktır.

Buradan açıkça ilan ediyor ve öğrenci kardeşlerimize müjdeliyoruz ki; Saadet iktidarında harçlar tamamen kaldırılacak ve üniversite kapıları milletimizin evlatlarına sonuna kadar açılacaktır.

Tarihin en şerefli milletini üç kuruşa muhtaç etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

Saygılarımızla aziz milletimize duyururuz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner172

banner150

banner207

banner153