banner271

banner270

Türkiye-Rusya maçını spor yazarları değerlendirdi

A Milli Takım, UEFA Uluslar Ligi'nde evinde Rusya'yı 3-2 yenerek gruptaki iddiasını sürdürmeyi başardı. Zorlu mücadeleyi spor yazarları değerlendirdi. İşte o yorumlar...

SPOR 16.11.2020, 10:00 Fikriye Koka
Türkiye-Rusya maçını spor yazarları değerlendirdi
banner266

GÜRCAN BİLGİÇ - KEYFİMİZ YERİNDE

Kendi içinde dönüm noktaları olan, ilginç bir maç izledik. Gönlümüz millilerimizden yanaydı ama Ruslar bize öyle bir baskı yaptı ki, golü buldukları ana kadar kendimizde değildik. Hataların en büyüğünü yaptık. En güvendiğimiz ikiliden (Mert-Merih) geldi. Müthiş bir ikramdı ve gereği görüldü. Sonrasında yeniden başladı maç. Ortalarıyla eleştirilen Caner'in ortasında beraberlik geldi, sonrasında da Ruslar'ın kırmızısı. 1992'den bu yana galip gelemediğimiz rakibimiz karşısında, kozları da elimize aldık, oyun üstünlüğünü de.

Cengiz Ünder'in sihirli ayaklarından geldi galibiyet sayımız, sonrasında da penaltıdan üçüncü gol. Hırvatistan'ın golü için hakemi şikayet eden Şenol Hoca'nın, bu penaltı ile ilgili yorumu olmaz muhtemelen. Çünkü değildi. Defans topa müdahale etti, Ozan darbeyi gösterdi hakeme. O da yanıldı.

İki fark maçı bitirmeye yine yetmedi. Farkı bire indirdiler, biz fazla olmanın avantajını cebimize koyup riski en aza indirmeyi tercih ettik. Onlar bir kişi eksik, her şeyi denediler. Cengiz Ünder için kalkan tabela, zaten takıma verilen "skoru tutun" mesajıydı. Kenar yönetimin ruhunda "Kazanalım, daha iyi kazanalım" yoksa, bunları çok görürsünüz.

Ne önde top tuttuk ne de baskıyı artırıp, "rahatlayalım" dedik. Bıçak sırtında, oyunu kilitlemek en kolayı idi; yaptık. Bu sene hiç galibiyet alamamanın verdiği baskı da vardı "bizim çocuklar"ın üzerinde. Bunu bitirdik, grup liderini yendik, Macaristan maçı öncesinde de keyfimizi yerine getirdik. Kazanınca her şey güzel. Ancak daha iyi, kontrollü, hükmeden olma adına, "korkular"dan arınmamız gerekiyor. Bu kadro bunu hak ediyor. Daha fazla istemek, daha "akılsız" olmak anlamına gelmemeli. Gelirse, gelişme olmaz.

ÖMER ÜRÜNDÜL - SKOR TAMAM AMA OYUN DEĞİL

24'üncü dakikaya kadar oyunun tek hakimi Rusya'ydı. Bu bölümde topa sürekli sahip oldular, etkili ofansif girişimlerde bulundular ve de skor avantajı elde ettiler. Biz ise takım halinde adeta rakibi seyrettik. Semenov'un kırmızı kart görmesinden 1 dakika sonra golü bulmamız bize moral verirken, rakibi de ani şoka soktu. Bunu değerlendirmek için yüksek tempoyla baskıyı artırdık ve Cengiz'in mükemmel golüyle skor avantajı yakaladık. Devrenin son dakikalarında ise Rusya oyunu tekrar dengeledi.

İkinci yarının başında yüzde yüz bir golü Mert kurtardı. Sonra penaltıdan farkı ikiye çıkardık. Her şey artık toz pembe idi; iki farklı öndeydik. Rakip 10 kişiydi. Ama hiç de oyun öyle olmadı. Ciddi tehlikeler yaşayarak 90 dakikayı tamamladık. 36 sene sonra Rusya'yı yenmemiz tabi ki çok önemli. Ama bana göre daha da önemli olan, bu tip önemli galibiyetleri abartmadan işe objektif bakarak gelecek için dersler çıkarmaktır. Dün gece 11'e 11 oyunda rakip bizden her yönüyle çok çok üstündü. 10 kişilik takıma 6 tane pozisyon verdik, bir de gol yedik. Buna iyimser bakmak mümkün değil. Bunun yanında 10 kişilik rakip risk alırken, son 35 dakikada karşı alandaki genişlikten bir gol bulamadık. Bu da çok önemli bir rahatsızlık...

Şimdi bunun nedenlerine gelince hep aynı şeyi vurguluyorum. Dünyada benzeri olmayan şekilde, değişik kadrolarla oynamaktan kolektif yapıyı oturtamıyoruz. Bu yüzden de dengeli oyunu sahaya yansıtamıyoruz. Bir görüşüm de mümkün olduğunca organizasyon sağlamak için de iki ön liberodan birinin mutlaka olumlu yönlendiren özellikte olması lazım. Okay ve Ozan'ın ikisinden birinin böyle bir özelliği yok. Şenol Güneş'in Cengiz'i neden çıkardığına bir anlam veremedim. Belki de sakatlık olmasın diye idareli kullanmak istiyor. Ama zaten Macaristan maçı için cezalı duruma düştü.

ALİ GÜLTİKEN - ŞENOL GÜNEŞ İSTEDİĞİNİ ALDI

Oyun olarak topu rakibe bırakarak oynamayı tercih ettik. Maçın ilk yarısında bu oran rakip lehine biraz daha fazla olsa da kalemizde buna rağmen çok pozisyon vermedik. Bizim kendi düşüncemiz olan çabuk kontra oyununu Cengiz ile Deniz üzerinden oynamayı planladık. Fakat karşılıklı olarak yapılan bireysel savunma hataları maçı bir ara skor olarak eşit hale getirdi.

Attığımız ve yediğimiz birinci goller aslında biraz stoperlerin hediyesi oldu. Bizim bulduğumuz penaltı Vida'nın hatası, onların attığı golde Mert'in gecikmesi skoru eşitlemiş gibi görünse de Hırvatistan'ın ilk golünün açık bir el olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini de yazalım Planladığımız oyun düzeni kontratakta Cengiz ve Deniz üzerineydi ve bu organizasyonla da Deniz üzerinden istediğimiz ikinci golü bulduk. Bu taktik anlayışta özellikle Cengiz muazzam bir silah. İkinci yarıda oyunu biraz onun üzerine çevirdiğimizde harika işler yaptık. Özellikle ikinci yarıdaki performansıyla Cengiz, 77'de çıkmasına rağmen maçın adamı oldu. Attığı gol büyük bir saygıyı hak ediyor. Bu golde Cengiz'in vuruşuna kadar olan organizasyonumuz da mükemmeldi.

Hazırlık maçları birçok amaca hizmet ediyor. A Milli Takım'a aday olabilecek oyuncuları görmek için önemli. Mert, Nazım, Dorukhan, Berkay, Deniz Türüç gibi... Bunun yanında sakatlıktan dönen Cenk gibi, Cengiz gibi oyuncuların rehabilitasyonu açısından da değerli. Bir diğer açıdan da A Milli Takım'da uzun süre görev almış ama tekrar ihtiyaç duyduğumuzda kadroya kattığımız Caner gibi tecrübeler açısından da tekrardan yeni bir şans. Hırvatistan müsabakası bu amaçların hepsine pozitif yönde hizmet etti. Milliler kalesinde 3 gol görmüş olsa da attığı gollerle, sahada şans alan oyuncuların performanslarıyla Rusya ve Macaristan maçları öncesinde birçok yeni kazanım elde etti. Bazen skor olarak kazanamasanız da dün akşamki gibi performanslar olarak kazanımlar olur.

TURGAY DEMİR - HELAL SANA POLONYALI

İyi ki maçı bir eyyamcı değil de, HAKEM yönetti. Misal bizim bazı eyyamcılar gibi biri olsaydı, Semenov'a kırmızı vermek yerine Cenk'e faul verirdi. Maçın kaderini o kırmızı değiştirdi. Ondan öncesi sıkıntılıydı. Bugüne kadar Çağlar'sız oynadığımız özel-resmi tüm maçlarda savunmamız alarm verdi! Bizim duvarın çimentosu Çağlar'mış, bunu anladık!

Rakipler önde basınca kalecimizden başlayarak "Öz güvenli paslaşmalar yapabiliyoruz" görüntüsü vermek isterken aslında bildiğin panikliyoruz. O arada da mutlaka bir gol yiyoruz. Ruslar üç, biz altı oyuncuyla kale önündeydik ve bu şartlarda iki gol yedik. Neredeyse birbirinin kopyasıydı yediğimiz goller. Milli Takım'ın kesinlikle bir gol yeme sorunu var.

66 dakika on kişi oynayan Rusya karşısında çok zor durumlara düştük. Ruslar sadece sayıca eksildiler, oyun olarak hep bizden fazlaydılar! İşin ilgin yanı Şenol hoca yine değişiklik yapmakta ve oyuna müdahale etmeye çekindi. Oysa, Kenan, Ozan, Hakan hepsi yorulmuşlardı... Neyse.. Eski SSCB'nden sayarsak 36 yıl sonra kazandık, keyfini çıkaralım.

EN İYİSİ: Gecenin en iyilerinden olan Cenk, Rus savunmasını hallaç pamuğu gibi atarken, bir kırmızı, bir de penaltı golü üretti.. Çok daha iyi olacağının sinyallerini verdi.

EN ÖNEMLİSİ: Kadro kalitemiz yüksek ama oyun kalitemiz için aynı şeyi söylemek zor!

EN KRİTİĞİ: Caner öne çıktığında o bölgeden saldırıya uğradık. Son bölümde savunmadan çıkmadı ve işi toparladı. İki yönlü oynaması zor!

EN GÜZEL NOT: Polonyalı'ya hasta oldum... Adam bildiğin hakem... Adalet dağıtıyor.

FİNAL: Caner'in ortaları, Cenk'in golü ve mücadele gücü, Cengiz'in tekniği ve elbette Kenan'ın fırsatçılığı zaferi getirdi. Şimdi, çağırın gelsin Macaristan...

LEVENT TÜZEMEN - BİREYSEL BECERİLER ÖN PLANA ÇIKTI

Milli Takım'ın galibiyetini tabela üzerinden okursak nihayet galibiyetle tanıştık ve tam 26 yıl sonra Rusya'ya karşı ilk galibiyetimizi aldık. Eylül ayından bu yana oynadığımız maçlarda Milli Takım, EURO 2020'ye giden maçlardaki futbolunun yanından bile geçmedi. 3 aylık süreçte Şenol Güneş, Milli Takım'ı disiplinli bir taktiğe oturtamadı.

3 Eylül'de evimizde oynadığımız Macar maçından bu yana Şenol Güneş her maça değişik kadrolarla çıktı. Oysa EURO 2020'ye giden yolda başarının anahtarı kadro istikrarıydı. Örneğin; iki Rusya maçının kadrolarına baktığımızda ciddi fark olduğunu görürüz.

Kadro istikrarsızlığı Milli Takım'ı etkiledi ama bir sisteme bağlı olmadan oynamayı gerektirmiyor. Sistemsizlik yüzünden oyuncular rakibi nasıl karşılayacağını, kim kimi kovalayacağını ve nasıl pozisyon alacaklarını bilemiyorlar. Milli Takım'ın maçlar sürecinde "Kaos futbolu" oynadığını ve oyuncuların bireysel becerilerini ön plana çıkardığını gördük.

Milli Takım'ın ortaya koyduğu futbol ve Şenol Güneş açısından bakarsak Rusya galibiyeti Napolyon'un, "Şansı olanın horozu da yumurtlar" sözüne benziyor. Rusya önünde Semenov oyundan atılıncaya kadar çok etkisizdik. Ozdoev'in hatalı vuruşu sonrası oluşan pozisyonu Cenk Tosun çok iyi değerlendirdi ve vücudunu koyarak Semedov'un kendisini yaka paça indirmesini sağladı.

10 kişi kalan Rusya'ya karşı Cengiz Ünder'in yüksek performansı ve attığı mükemmel gol galibiyetin fitilini ateşledi. Skor üstünlüğünden sonra güçlü fiziğe sahip Rusya'ya karşı iyi mücadele ettik.

Savunması eleştirilse bile Caner, Milli Takım'da olmalı. Çünkü Caner bence Avrupa'nın bile etkili orta yapan oyuncular listesinde yer alır. Kenan'ın attığı golde Caner topu resmen Kenan'ın kafasına oturttu.

Sonuçta; iyi bir Milli Takım'a sahibiz. Etkili ve kaliteli oyuncularımız var. Disiplinli bir oyun yapısı geliştirmeliyiz.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:11
Güneş 07:36
Öğle 12:42
İkindi 15:15
Akşam 17:37
Yatsı 18:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Günün Karikatürü Tümü