Araştırmalara göre egemenlik erkeklerde...
 ANKARA - Ankara Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada, ‘’Erkek Egemen Türkiye’’ araştırmasının, Devlet Personel Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, YSK, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve TÜİK verilerinden yararlanılarak hazırlandığı bildirildi. Araştırmaya göre, Bürokraside üst düzey yöneticilerin yüzde 93’ü erkek, yüzde 7’si kadın. 20 müsteşar içinde sadece Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı kadın. 


Araştırmada, 42 bağlı kurum genel müdürünün 5’i, bakanlıkların bünyesindeki 96 genel müdürün yine 5’i, 959 daire başkanının ise 139’u kadın. Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılından bu yana 60 hükümette bin 590 bakan görev yaparken, bunlardan sadece 16’sı kadındı.

Türkiye’nin ilk kadın bakanı Türkan Akyol, Cumhuriyet’in kuruluşundan 48 yıl sonra, 1971 yılında, 1. Nihat Erim Hükümeti’nde sağlık bakanı olarak göreve atandı. Hükümetlerde görev yapan diğer kadın bakanlar ise şöyle:

‘’Hayriye Ayşe Nermin Neftçi (Kültür Bakanı), İmren Aykut (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Devlet Bakanı, Çevre Bakanı), Tansu Çiller (Devlet Bakanı, Dışişleri Bakanı), Güler İleri(Devlet Bakanı), Önay Alpago(Devlet Bakanı), Aysel Baykal(Devlet Bakanı), Işılay Saygın (Devlet Bakanı, Çevre Bakanı, Turizm Bakanı), Ayfer Yılmaz (Devlet Bakanı), Meral Akşener (İçişleri Bakanı), Melda Bayer (Devlet Bakanı), Tayyibe Gülek (Devlet Bakanı), Aysel Çelikel (Adalet Bakanı), Güldal Akşit (Turizm Bakanı, Devlet Bakanı), Nimet Çubukçu (Devlet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı) ve Selma Aliye Kavaf (Devlet Bakanı)’’

Araştırmaya göre, 87 yaşındaki cumhuriyet, kadın cumhurbaşkanı, meclis başkanı, emniyet genel müdürü, milli savunma bakanı, Maliye Bakanı, Bayındırlık ve İskan Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Tarım ve Köyişleri Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Kültür Bakanı, general, Yargıtay Başkanı ve büyükşehir belediye başkanı ile hiç tanışmadı. Türkiye’de 1 kez kadın başbakan, vali ve anayasa mahkemesi başkanı oldu. Türkiye’de başbakanlık koltuğuna 28 kişi oturdu, bunlardan sadece biri kadındı.

2 bin 549 valinin görev yaptığı cumhuriyet tarihi boyunca valilik koltuğuna oturabilen ilk ve son kadın vali ise 1991-1995 yılları arasında Muğla Valiliği yapan Lale Aytaman oldu. Anayasa Mahkemesi bugüne dek 18 başkan tarafından yönetildi. Tülay Tuğcu, 2005 yılında Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilen tek kadın oldu. Cumhuriyet tarihi boyunca yüzlerce emniyet müdürü görev yaptı. Bunlardan sadece üçü kadındı. Türkiye’nin ilk kadın emniyet müdürü Şerife Feriha Sanerk’ti. Sanerk’in kızı Nurdan Canca da Yalova Emniyet Müdürlüğü yaptı.

Diğer kadın emniyet müdürü ise Antalya Emniyet Müdürü Naciye Ekmekçibaşı idi. Türkiye’yi yurtdışında temsil eden büyükelçiler arasında da kadınların oranı düşük. Devlet Personel Başkanlığı’nın Haziran 2010 verilerine göre, Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan 110 büyükelçiden 11’i kadın. Kadın-erkek eşitliği bakımından yargıda da durum farklı değil. Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinden ikisi kadın. 21 başkan gören Danıştay Başkanlığı koltuğuna bugüne kadar sadece iki kadın başkan oturdu.

Adalet Bakanlığı verilerine göre, 1999-2008 yılları arasında görev yapan 32 bin 926 cumhuriyet savcısından bin 426’sı, 61 bin 754 hakimden 18 bin 812’si kadındı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün Haziran 2010 tarihli verilerine göre, Türkiye’de 852 kaymakamın 15’i, 261 kaymakam adayının ise sadece 8’i kadın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner172

banner150

banner207

banner153